320 bin ton elma depolarda çürüyor

320 bin ton elma depolarda çürüyor
320 bin ton elma depolarda çürüyor

320 bin ton elma depolarda çürüyor

Ekonomi Servisi

Meyve üretiminde iç talebin daralması, ihracat kanallarının da kapanması çiftçiyi zor duruma düşürüyor. Ürünü satacak pazar bulamayan çiftçiler depo maliyetlerine katlanıyor. Ülkedeki elma üretiminin büyük bir kısmını karşılayan Isparta’da elma üreticisi zor bir dönemden geçiyor. Soğuk hava depolarına istiflenmiş 320 bin ton elma alıcısı olmadığı için bekletiliyor. Soğutma sistemleri verimli çalışmayan depolarda elmaların çoktan çürümeye başladığı ve sahipleri tarafından döküldüğü ifade ediliyor.

Depolarda ürünlerin çürümeye başladığını ve yakın zamanda yeni ürünün de geleceğini belirten CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım ise konuyla ilgili bir değerlendirme yaparak “Türkiye’nin elma üretiminin neredeyse dörtte birini karşılayan Isparta’da 320 bin ton elma soğuk hava depolarında bekliyor ve maalesef çürümelerine ramak kaldı. Bir an önce bu elmaların pazarlanması şart. Özellikle yeni ürünlerin çıkmasına 3 ay gibi bir zaman kalmışken elma üreticisi acil destek bekliyor. Buradan Tarım Bakanına çağrımızı yapıyoruz yoksa 320 bin ton elma çöp olacak, üretecimiz yine mağdur edilecek” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*