ABD’de imalat sanayi PMI 2 yılın en düşük düzeyine geriledi

Posted by

ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), temmuzda aylık bazda 0.4 puan azalışla 52.3’e inerek 2 yılın en düşük düzeyine geriledi.

S&P Küresel, ABD’nin temmuz ayına ait imalat, hizmet ve bileşik PMI öncü datalarını açıkladı.

Buna nazaran, imalat sanayi PMI, temmuzda bir evvelki aya kıyasla 0.4 puan azalarak 52.3 pahasına düştü.

Bu devirde 2 yılın en düşük düzeyine gerileyen endekse ait piyasa beklentisi 52 kıymetini alması tarafındaydı. İmalat sanayi büyümesindeki yavaşlamaya işaret eden endeks, haziranda 52.7 olmuştu.

EKONOMİK FAALİYET 2 YILIN AKABİNDE BİRİNCİ SEFER DARALDI

ABD’de hizmet bölümü PMI de temmuzda geçen aya nazaran 5.7 puan azalarak 47’ye indi.

Söz konusu periyotta 26 ayın en düşük düzeyine inen endeksin 52.6 bedelinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Hizmet dalındaki beklenmedik daralmaya işaret eden endeks, haziranda 52.7 pahasını almıştı.

İmalat ve hizmet dallarını kapsayan bileşik PMI ise temmuzda aylık 4.8 puan azalarak 47.5 oldu.

Hizmet dalında olduğu üzere 26 ayın en düşük düzeyine gerileyen endeks, ekonomik faaliyetin 2 yılın akabinde birinci sefer daraldığını gösterdi. Bileşik PMI, haziranda ise 52.3 olarak hesaplanmıştı.

ÖNCÜ BİLGİLER İKTİSATTAKİ “ENDİŞE VERİCİ BOZULMAYA” İŞARET EDİYOR

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Küresel Başekonomisti Chris Williamson, temmuz ayına ilişkin öncü PMI bilgilerinin iktisatta telaş verici bir bozulmaya işaret ettiğini belirtti.

Yeni tip koronavirüs salgınında karantina ayları hariç tutulduğunda üretimin 2009’dan beri görülmeyen bir düzeyde düştüğüne işaret eden Williamson, gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) ait anket bilgilerinin yıllık yaklaşık yüzde 1’lik oranda düştüğünün görüldüğünü aktardı.

Williamson, artan ömür maliyeti, yükselen faiz oranları ve ekonomik görünüme ait artan karamsarlığın tesiriyle imalatın durduğu ve hizmet kesimindeki toparlanmanın bilakis döndüğünü tabir etti.

PMI bilgilerinin 50 ve üzerinde pahalar alması kesimde genişlemeye, 50’nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.