AB’den Türkiye’ye ‘huhukun üstünlüğü’ mesajı

AB liderlerinden Türkiye mesajı: İşbirliğini kademeli şekilde geliştirebiliriz
AB liderlerinden Türkiye mesajı: İşbirliğini kademeli şekilde geliştirebiliriz

AB Zirvesi sonuç bildirisinde Doğu Akdeniz’de tansiyonun düşmesinden duyulan memnuniyet ifade edilirken, Türkiye’ye ‘provokasyonlardan kaçın’ uyarısı yapıldı. Ayrıca insan hakları ve hukukun üstünlüğüne vurgu yapıldı.

AB'den Türkiye'ye 'huhukun üstünlüğü' mesajı

Avrupa Birliği Devlet Liderleri Zirvesi’nin ilk gününde Türkiye’deki demokrasi, hukuk ve temel haklara ilişkin Avrupa’da var olan tüm kaygılardan ayrı olarak, liderler Doğu Akdeniz’de düşen gerilim nedeniyle Türkiye’yi olumlu yönde teşvik edecek adımlar atma kararı aldı.

AA’nın aktardığına göre, AB Liderler Zirvesi bildirisinde Türkiye ile işbirliği mesajı verildi. Bildiride gerilimi düşürücü eylemler devam ettiği sürece Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde iş birliğini geliştirmeye hazır olduğu kaydedildi.

Bildiride, hukukun üstünlüğü ve temel hakların asıl endişe konusu olduğu, siyasi partilerin ve medyanın hedef alınması ve yakın zamandaki diğer kararların insan haklarına yönelik gerilemeyi temsil ettiği belirtilirken, bunun Türkiye’nin demokrasiye saygı yükümlülüğüne, hukukun üstünlüğüne ve kadın haklarına aykırı olduğu savunuldu. Bu alanlarda diyaloğun AB-Türkiye ilişkilerinin ayrılmaz bir parçası olmayı sürdürdüğü ifade edildi.

GÜMRÜK BİRLİĞİ VE SEYAHAT KONULARI

AB liderleri, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi için Konsey’in yetki konusunda çalışmasını ve uygulanmasındaki zorluklarla ilgili Türkiye ile görüşmelerin yoğunlaştırılmasını istedi.

AB Komisyonu’ndan Türkiye ile işbirliğinin halklar arası temas ve seyahat konularında nasıl geliştirileceğini araştırmasını isteyen AB liderleri, göç yönetimi konusunda Türkiye ile ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini de bildirdi.

DOĞU AKDENİZ

AB’nin Doğu Akdeniz’in istikrarlı ve güvenli olmasında, ayrıca Türkiye ile iş birliği ve karşılıklı çıkara dayanan bir ilişkide çıkarı bulunduğu vurgulanan bildiride Doğu Akdeniz’de gerginliğin düşmesinden duyulan memnuniyet dile getirilirken, şu ifadelere yer verildi:

“Gerginliğin düştüğü mevcut durumun devam etmesi ve Türkiye’nin yapıcı şekilde çalışması şartıyla ve önceki AB Konseyi sonuçlarında belirlenen koşullara bağlı olarak son dönemdeki daha olumlu dinamiği güçlendirmek için AB, ortak ilgi alanlarında iş birliğini geliştirmek üzere Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde çalışmaya ve hazirandaki AB Konseyi toplantısında daha fazla karar almaya hazırdır.”

KIBRIS SORUNU

AB Konseyi’nin Kıbrıs konusunda anlaşmazlığın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına uygun biçimde giderilmesine bağlı olduğu belirtilen bildiride, AB’nin gözlemci olacağı ve BM himayesinde yeniden başlanacak müzakerelerin sabırsızlıkla beklendiği, müzakereleri aktif biçimde destekleneceği ve BM’nin İyi Niyet Misyon Ofisine temsilci atanacağı kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*