ABD’nin en küçük sızıntıya tahammülü yok! Çin F-35’e sızdı, Pentagon teslimatı durdurdu

Posted by

Pentagon çarşamba günü yaptığı açıklamada uçakta mıknatıs için kullanılan hammaddelerin Çin’de üretildiğinin keşfedilmesinin akabinde F-35 avcı uçaklarının teslimatlarının askıya aldığını duyurdu. Amerikalı üretici firma Lockheed Martin, F-35’in Honeywell imali turbo makinesindeki (motora monte edilmiş marş motoruna/jeneratörüne güç sağlayan bir motor bileşeni) bir mıknatısın yakın vakitte kobalt ve samaryum alaşımından yapıldığının keşfedildiğini bildirdi. Firma, Çin’den gelen bu kesimin alaşımının ABD’de manyetize edildiğini kaydetti.

Mıknatısın bilgi aktarmadığı yahut uçağı tehlikeye atmadığını belirten firma, halihazırda teslim edilen ve hizmette olan F-35’ler için uçuş operasyonlarının değişmeden devam edeceğini bildirdi. Lakin Savunma Federal Tedarik Düzenleme Eki yahut DFARS ile uyumluluk konusundaki tasalar nedeniyle, F-35 Ortak Program Ofisi, Savunma Kontrat İdare Ajansı’na şimdilik F-35’leri kabul etmeyi bırakması kararı aldı.

F-35’in bin 700’den fazla tedarikçiden alınan 300 binden fazla kesimden yapıldığını bildiren Lockheed Martin açıklamasında, tüm tedarikçi kesimlerinin üretiminin her etabının denetlendiğini bildirdi. Lockheed Martin, yaptığı açıklamada, sorunu çözmek için Pentagon ile birlikte çalıştığını ve JPO’ya Çin alaşımlı uçakların teslimatına müsaade veren mümkün bir ulusal güvenlik feragatnamesi için gerekli olabilecek bilgileri sağladığını bildirdi.

ABD idaresi ulusal güvenlikten muafiyet gerektiğine karar verirse, satın alma ve idameden sorumlu Savunma Müsteşarı William LaPlante, Çin üretimi gereçlerin kullanıldığı F-35’leri kabul etmenin ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun olduğuna dair yazılı bir tespit yapmak zorunda kalacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.