AİHM kapıları kapattı: 12 yaşındaki Archie’nin akıbetine bugün İngiltere karar verecek

Posted by

Dünya gündeminden düşmeyen Archie Battersbee davasında karar günü geldi. İngiltere’de yaklaşık 4 aydır komada olan 12 yaşındaki Archie’nin hayat dayanak ünitesinden çıkarılıp çıkarılmayacağı, bugün mahkeme kararıyla muhakkak olacak.

Hastanenin ve İngiliz yargısının ‘hayata geri dönüş’ bahtı olmadığı gerekçesiyle ömür takviye tedavisinin sonlandırılmasına karar verdiği Archie’nin teneffüs aygıtının kapatılmaması için çaba eden ailesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuştu. Oğullarının hayatta kalması için AİHM’e son dakika başvurusu yapan anne Hollie Dance, Türkiye ve Japonya’daki tabiplerden yardım teklifleri aldıklarını söylemişti.

AİHM’den ret

Sözcü’de yer alan habere nazaran; AİHM ise ailenin yaptığı başvuruyu reddetmiş ve İngiliz mahkemelerinin kararına müdahale etmeyeceğini duyurmuştu. Bunun üzerine aile, Archie’nin “huzurlu ve hastanenin kaosundan uzak bir yerde hayata veda etmesi” talebiyle dün sabah Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu. Aile, oğullarına bir bakımevinde “huzur içinde” veda etmek istediklerini söylüyor.

‘Oğlumuz son dakikalarını burada geçirmesin’

Yüksek Mahkeme, Archie’nin durumuyla ilgili kararı bugün verecek. Dün taleple ilgili duruşma akşam geç saatlere kadar devam etti. Anne Dance de basına yaptığı açıklamada “Hemşireler olmadan odada aile olarak baş başa bile kalamıyoruz. Son dakikalarının burada geçirmesini istemiyoruz” dedi.

Çocuğun tedavi gördüğü Royal London Hastanesi ise, mahkeme kararını bekleyecekleri fakat Archie’yi diğer bir yere götürmenin “çok riskli” olduğunu tabir ediyor. Tabipler, yaklaşık 4 aydır tedavisi süren çocuğun beyin vefatının gerçekleştiğini, hayata dönme umudu olmadığını ve ömür dayanak ünitesinden çekilmesi gerektiğini savunuyor.

TikTok oyunu sebebiyle hayatını kaybettiği düşünülüyor

12 yaşındaki çocuk, 7 Nisan’da Essex’teki meskeninde boynuna sarılı bir iple baygın halde bulunmuştu. Ailesi, Archie’nin TikTok’ta iştirakçilerden nefeslerini tutmalarını isteyen ‘Blackout’ denemesine katıldığını düşündüklerini söylemişti.

İngiltere’de mahkeme daha evvel Archie’nin hayat takviyesinin kesilmesine karar vermişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.