Akaryakıt eserlerinde 3 gün üst üstte indirim! Akaryakıta ve motorine hangi gün ne kadar indirim gelecek?

KARAR/ HAVA ASAL

Petrol fiyatları, hem global iktisattaki resesyon korkusu hem de ABD Lideri Joe Biden’ın son vakitlerde ülkede sert bir biçimde yükselen yakıt fiyatlarını düşürmek için harekete geçerek yeni ataklar yapması nedeniyle gerilemeye devam ediyor. Ham petrol fiyatlarının düşmesi ile akaryakıt eserlerinin fiyatlarının da gerilemesi bekleniyordu. Akaryakıtta vilayet indirim bu gece yarısı gelecek lakin indirimin 3 gün devam etmesi bekleniyor.

22 Haziran Çarşamba günü brent ham petrolünün varil fiyat yüzde 3,4 gerileyerek 110,5 doları gördü. Bu ortada ABD hafif ham petrolü yüzde 3,7 düşüşle 105,5 dolara kadar geriledi.

RUSYA UKRAYNA SAVAŞI PETROL FİYATLARINI YÜKSELTİRKEN SAKİNLİK TASASI FİYATLARI AŞAĞIYA ÇEKTİ

Küresel iktisatta sakinlik tasası savaş endişesinin ve savaşın getirdiği yıkımın da önüne geçti. Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş ve bu savaşın beklenenden daha uzun sürmesi arz sıkıntısını tetikledi. arz sorunu da otomatik olarak petrol fiyatlarını bir ok üzere üste gerçek itti. Ancak global piyasalarda ekonomik sakinlik olarak da isimlendirilen resesyon beklentisi her şeyi altüst etti. ABD Merkez Bankası FED başta olmak üzere bir çok ülkenin merkez bankaları yükselen enflasyon nedeniyle nakdî sıkılaşmaya gitti. Bir çok merkez bankası faizleri arttırdı ve arttırmaya da devam ediyor. Global ekonomik sakinliğin talep üzerinde negatif tesiri olacağı istikametindeki öngörüler nedeniyle petrol fiyatları geri çekiliyor.

PETROL FİYATLARININ GERİ ÇEKİLMESİNDE BİDEN ETKİSİ

Amerika Birleşik Devletleri Lideri Biden’ın bugün ülkede yükselen akaryakıt fiyatlarını düşürmek için süreksiz olarak akaryakıt eserlerinden alınan vergilerin kaldırılması için davet yapması bekleniyor. Ayrıyeten ABD Lideri Biden’in yarın akaryakıt fiyatları yükseldikçe karlarına rekor seviyelerde kar katan milletlerarası 7 petrol şirketinin temsilcileri ile görüşmesi bekleniyor. ABD Lideri Biden 20 Haziran Pazartesi gününden beri akaryakıt eserlerinin fiyatının düşürülmesi için atılım üzerine atılım yapıyor.

PETROL FİYATLARININ YÜKSELMESİ AKARYAKIT, MOTORİN VE LPG FİYATLARINI DA TETİKLİYOR

Ham petrol fiyatlarındaki yükseliş pek tabi ki akaryakıt eserleri olan akaryakıt, motorin ve LPG fiyatlarına da yansıyor. Türkiye ise global piyasalardaki akaryakıt eserlerinin fiyatlarının değişmesinden en çok etkilenen ülke oldu. Zira Türkiye yalnızca memleketler arası piyasalardaki petrol fiyatlarının dalgalanmasından etkilenmiyor. Türkiye çok sert yükselen akaryakıt fiyatları bir de döviz kurundaki dalgalanmalardan etkileniyor. Son artırımlardan sonra motorin fiyatları 30 lirayı aşarken akaryakıtın litre fiyatı da 30 lira sonuna dayanmıştı.

akaryakıt eserlerindeki artırım direk lojistik kesimindeki maliyetleri de arttırıyor ve bu da iğneden ipliğe her şeye artırım olarak yansıyor. Yani akaryakıt fiyatlarındaki yükselme ile yüksek enflasyon ortasında da hakikat orantı var.

MOTORİN LİTRE FİYATINA BİR YILDA YÜZDE 316 ZAM

İstanbul’da motorinin litre fiyatı bir yıl evvel 7 lira 20 kuruşken bir yıl içinde gelen yüzde 316 artırımla 29 lira 94 kuruş oldu. 2022 yılının ocak ayında ise motorinin litre fiyatı11 lira 43 kuruştu. Son 6 ayda motorin fiyatlarına yüzde 162 artırım geldi.

BENZİN FİYATLARINA BİR YILDA YÜZDE 256 ARTIRIM GELDİ

Benzinin litre fiyatı bir yıl evvel tam da bu vakitlerde 7 lira 72 kuruştu. Şu an ise akaryakıtın litre fiyatı bir yılda yüzde 256 zamlanarak 27 lira 51 kuruşa yükseldi. Akaryakıta 20022 yılının ocak ayından bu güne kadar toplam yüzde 124 artırım geldi.

AKARYAKITA 3 GÜN ÜST ÜSTTE İNDİRİM VAR

KARAR’ın bölüm kaynaklarından edindiği bilgiye nazaran, akaryakıtın litre fiyatına bu gece yarısı 25 kuruşluk indirim gelecek. İndirim Perşembe günü de devam edecek ve yarın gece de 75-85 kuruş ortası yeni bir indirim gelecek. Bölüm kaynakları ham petrol fiyatlarındaki düşüş devam ederse cumartesi gecesi de motorinin litre fiyatına da 1 lira 34 kuruşluk indirimin gelme mümkünlüğü çok güçlü olarak görünüyor.

DOLAR KURUNDA YÜKSELİŞ OLMAZSA DÜŞÜŞLER DEVAM EDER

Küresel piyasalarda ham petrol fiyatı 14 Haziran da 123 doları görerek yeni bir tepe yapmıştı.

22 Haziran Çarşamba günü petrol fiyatları 107 dolardan süreç görüyor. Petrol piyasasında fiyatlar bu istikamette devam ederse ve kurda bir yükseliş olmazsa, indirim sürecinin devam etmesi bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.