Almanya, ‘Türk personel alımı’ kararını verdi: 27 bin 250 lira maaşla binlerce personel alacak

Posted by

Almanya’daki havalimanlarına Türk personel getirilmesi için onay çıktı. Yaklaşık 7 bin 200 Türk çalışana “hızlı vize” verilecek. İşin saatlik fiyatları en az 14 euro 25 cent olacak. Türk personellerin aylıkları ortalama 2 bin 550 euro (27 bin 250 TL) olacak. 

Yaklaşık 2 milyon emekçi ve çabucak her bölümde uzman açığı bulunan Almanya, acil olarak havalimanlarındaki işçi problemini gidermek için Türk emekçi getirilmesini onayladı. Gelecek Türk çalışanların konutunu patron ayarlayacak. Saat başı en az 14 euro 25 cent ödenecek ve bayram, tatil, mesailer ayrıyeten hesaplanacak.

Türk emekçiler, aylık ortalama net 2550 euro (yaklaşık 27 bin 250 TL) alacak. Mesailerle bu fiyat artabilecek. Birinci etapta 7 bin 200 Türk personel alınması planlanıyor ve bunların vizeleri üç haftada tamamlanacak.

6 KASIM’A KADAR ÇALIŞACAKLAR

Alman Çalışma Ajansı (Bundes Agentur), personel getirmesi için başvuran havaalanlarına “özel izin” verildiğini duyurdu. Süreksiz olacak bu düzenleme ile Türk çalışanlar, 6 Kasım’a kadar çalışacak. Bilhassa de, havaalanı yer hizmetleri, check-in, bavul yükleme, güvenlik denetimleri, uçak doldurma- boşaltma, apronda araç şoförleri ve VIP yolculara hizmet alanlarında Türkiye’den işçi alınacak.

VİZE SÜREÇLERİ SÜRATLİ OLACAK

Başvurular, Türkiye’deki Alman temsilcilikleri aracılığıyla Almanya’ya iletilecek ve vize süreçlerinin hızlanması için, Federal Çalışma Ajansı’ndan müsaade alınması gerekmeyecek. The Pioneer’e konuşan Çalışma Ajansı’ndan bir sözcü, Türkiye dışındaki öteki ülkelerden emekçi alınmayacağını, vize süreçlerinin ise iki- üç haftada tamamlanacağını duyurdu.

Türk emekçilere, saat başı en az 14 euro 25 cent verilecek. Pazar günleri, tatil günleri ya da fazla çalışma halinde “ek mesai“ler ve tatil fiyatları ödenecek. Ayrıyeten, personellerin kalacakları yerler de patron tarafından ayarlanacak.

TARIM KESİMİ DE İSTEMİŞTİ

Almanya havalimanlarında şu anda yaklaşık 7 bin 200 işçi açığı bulunuyor. Bu açık nedeniyle bilhassa check-in, güvenlik ve bavul indirip bindirmede büyük sıkıntılar yaşanıyor. Kimi uçuşlar iptal edilirken, işçi yetersizliği nedeniyle uçuş öncesi ve sonrası beklemeler 4.5 saate kadar çıkmıştı. Bu adımdan sonra bilhassa tarım bölümünün Türk personel talebine de yeşil ışık yakılması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.