Almanya’da ırmaklardaki düşük su düzeyi ekonomiyi tehdit ediyor

Posted by

Alman NTV kanalının haberinde, Alman su yollarının düşük su düzeyi nedeniyle “alarm verdiği” kaydedildi.

Aşırı sıcaklar Almanya’nın kıymetli ticaret yollarından Ren Irmağı’nı kurutuyor.

Alman Sanayisi Federasyonu (BDI) Lider Yardımcısı Holger Loesch açıklamasında, “Kimya yahut çelik sanayisindeki tesislerin kapanması, madeni yağların ve yapı materyallerinin gayelerine ulaşmaması yahut büyük hacimli ve ağır nakliyelerin artık gerçekleştirilememesi yalnızca an sıkıntısı.” dedi.

Su yollarındaki düşük düzeylerin sonuçlarının teslimat darboğazları, üretim kesintileri ve kısa vadeli çalışma üzere tesirleri olacağına dikkati çeken Loesch, “Şirketler en berbatına hazırlanıyorlar.” tabirini kullandı.

Ren Irmağı’nda feribot seferleri durdu

Öte yandan Ren Irmağı’ndaki su düzeyinin düşmesi nedeniyle ırmak üzerinde feribot seferleri düzenleyen Landskrone şirketi, internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, “su düzeyinin düşük olması nedeniyle seferlerini durdurduğunu” açıkladı. Kuraklık ve sıcaklığın yalnızca Alman iktisadının can damarlarından olan Ren Irmağı’nın su düzeyini düşürmediğini, Elbe Irmağı üzere öbür kıymetli su yollarında da benzeri problemlerin yaşandığı kaydedildi.

Büyük ırmaklar ve kanallar olmak üzere ülkede yaklaşık 7 bin 350 kilometre federal su yolu bulunuyor.

Ren Irmağı, dünyanın en işlek su yollarından biri olarak biliniyor.

Federal Alman İç Deniz Nakliyeciliği Birliği datalarına nazaran, Almanya’da kayıtlı yaklaşık 2 bin gemi ile yaklaşık 10 bin kargo gemisi Avrupa’daki ırmaklarda hareket halinde bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.