Amazon işçilerine destek veren Sanders patronları rahatsız etti

Amazon işçilerine destek veren Sanders patronları rahatsız etti
Amazon işçilerine destek veren Sanders patronları rahatsız etti

Amazon işçilerine destek veren Sanders patronları rahatsız etti

Dış Haberler

Amazon’un dünya çapındaki tüketicilerden sorumlu yöneticisi Dave Clark, sendika kurma faaliyeti yürüten Alabama’daki Amazon işçilerini ziyaret edeceğini duyuran ABD’li Demokrat Senatör Bernie Sanders’ı sert bir dille eleştirdi. Clark, paylaştığı Twitter mesajında “Birçok defa söylediğim gibi bizler işverenlerin Bernie Sanders’ıyız ama bu tam olarak doğru değil çünkü biz gerçekten ilerici bir iş yeri sağlıyoruz” diye yazdı. Clark, bir diğer tweetinde de “Saatte 15 dolar ücret ve sağlık hizmeti hakkında bir şeyler duymak isterseniz Senatör Sanders şehir merkezinde konuşma yapacak. Ama saatte en az 15 dolar ve iyi bir sağlık hizmeti isterseniz Amazon işe alım yapıyor” ifadelerini kullandı.

EŞİTSİZLİĞE TEPKİ

Sanders ise Twitter’dan Clark’a “Tek bilmek istediğim, dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos’un neden işçilerin daha iyi ücretler, haklar ve çalışma koşulları için müzakere etmek üzere sendika kurmasını önleme çabasıyla milyonlar harcadığı” yanıtını verdi. Sanders, geçen haftaki bir tweetinde de “Amerika tarihinde Elon Musk ve Jeff Bezos’un bu ülkede en alt düzeydeki halkın yüzde 40’lık bölümünden daha fazla servete sahip olduğu bir zamanı yaşıyoruz. Bu düzeyde bir açgözlülük ve eşitsizlik ahlaka aykırı. Ve sürdürülebilir değil” ifadelerini kullanmıştı.

Bu ay başında da bir grup ABD’li parlamenter, Alabama’da sendika kurma mücadelesi veren Amazon’un depo işçilerini ziyaret etmiş ve sendika seçiminin ABD tarihindeki en önemli sendikal hareketlerden biri olduğunu belirtmişti. Amazon’un ABD’deki 800 bini aşkın çalışanının sendika kurmasını engelleme yönündeki adımları uzun süredir eleştiriliyor. Birçok Amazon işçisi, özellikle pandemi sürecindeki güvencesiz ve ağır çalışma koşullarını eleştiriyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*