Antalya’da yüksek lisans mezunu taksici akademisyenliğe hazırlanıyor

Posted by

Antalya Havalimanı değişik bir meslek seyahatine mesken sahipliği yapıyor…

27 yaşındaki Kübra Kaya, Gümüşhane Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu İdaresi kısmından 2017 yılında, 2020 yılında ise birebir kısımda yüksek lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu.

Daha sonra ise 2 yaz devrinde lisan öğrenmek için İngiltere’ye gitti.

DHA’nın haberine nazaran İngiltere dönüşü iş bulamayan Kaya, Antalya Havalimanı içerisinde bulunan Taksi Durağında taksicilik yapan babasına yardımcı olmaya karar verdi.

Kaya, babasının yorgun düştüğü vakitte durağa gelerek aracı teslim alıyor.

“Önce şaşırıyorlar sonra sempati duyuyorlar”

İş bulamadığı için taksicilik yapan babasına yardımcı olmaya karar verdiğini belirten Kaya, “Babamla çalışmadığım süreyi ise meskende geçiriyorum. Başka vakitlerde burada babama yardım ediyorum. Mesleğimi severek yapıyorum. Beşerler bana çok yardımcı oluyor.

Bana sahip çıkıyorlar. Yolcular evvel şaşırıyorlar sonra sempati duyuyorlar. Turistler İngilizce konuştuğum için beni daha çok seviyorlar. Bana daima nerelere gidebileceklerini soruyorlar.

Ben hem onlara Antalya’yı anlatıyorum hem de pratik yapmış oluyorum. Buraya başlama hedefim da oydu. En uzak Alanya’ya gittim. Gece 02.30’da gittim sabaha 06.00’da konuta geldim. Biraz yorucu oldu lakin sonra dinleniyorum. İlçelere gidebiliyorum” dedi.


“Akademisyen olmak istiyorum”

Bazen ister istemez huzursuz olduğunu belirten Kaya, “Antalya’nın içinden geçmekte korktuğum yerler var oralarda biraz problem oluyor. Havalimanında beşerler benim taksime binene kadar çok kameradan geçiyor.

Babam ile birebir yerde çalışmak çok uygun. Bazen babama şikayet ederler mi diye düşünüyorum. Şuana kadar o denli bir kasvetim olmadı. 7-24 babamdan yardım alıyorum.

Üniversitede akademisyenlik misyonunu yapmak istiyorum. Birebir vakitte bunun için kursa hazırlanıyorum. Akademisyen olarak devam etmek istiyorum. Öğrencilerim olsun istiyorum” sözlerine yer verdi.


“Ben kendime güveniyorum”

Mesleğe başlarken etrafında çok sayıda reaksiyon aldığını belirten Kaya, “‘Bu senin içim çok tehlikeli, ne yapabilirsin, birisi sana bıçak çekse kendini koruyamazsın’ diye çok söyleyen oldu. Ben kendime güveniyorum. Burada da o denli bir dert olmadı.

Esasen tehlikeli bölgelere gitmek isteyenleri ben almıyorum. Burada öbür arkadaşlarımız bana yardımcı oluyorlar. Beni koruyorlar. Beni etrafımda kıskananlar oluyor. Şoförlüğümü kıskanıyorlar. ‘Nasıl kullanıyorsun, maşallah, benim kızım da senin üzere olur mu’ diyorlar” dedi.


“İlk vakitler herkes korkuyordu”

Yaşadığı farklı anları da anlatan Kaya, “İlk geldiği vakit herkes korkuyordu, benim aracımın yanına araç park etmiyorlardı. Geri geri yanaşırken çarparım diye korkuyorlardı. Lakin şuan o denli bir düşünce yok. Artık kendi otomobillerini bile emanet ediyorlar” açıklamasını yaptı.

Baba Ali Kaya ise, “Uzun müddettir taksicilik yapıyorum. Yorucu bir meslek olduğu için kızımı yanıma aldım. Kızım iş bulamayınca konutta kaldı. Kızım bana yardımcı olmaya geldi.


“Turist kendisini rahat hissediyor”

Bana yardım ediyor. Ben yorulunca o çıkıyor. Misyonunu de en güzel halde yapıyor. Bir arada çalışıyor ve gurur duyuyorum. Bizim arkadaşlarımız da yardımcı oluyor. Taksiyi kızıma verince gözüm geride kalmıyor. O da yorulunca bana teslim ediyor.

Burası çok emniyetli bir yer. Burada sabıkalı insan çalışmaz. Bizim burada çalışan arkadaşlarımız İngilizce bilmek zorunda. Kübra’nın bu mevzuda problemi olmuyor. Turist kendisini rahat hissediyor” dedi.

Kızını işe başlatırken etrafından reaksiyon gördüğünü belirten Kaya, “Bir bayan orada çalışır mı, arsızı var hırsızı var, çalışamaz dediler. Ben bizim durağın muteber olduğunu söyledim. Kızım artık başarılı bir biçimde işini yapıyor” diye konuştu.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.