Av yasağının bitmesi sonrası balık fiyatları düşüyor

Posted by

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle İzmir’de balık fiyatlarında gerileme gözleniyor.

Kemeraltı Çarşısı’nda balıkçıların ağırlaştığı Havra Sokağı’nda balıkçı tezgahlarında hareketlilik yaşanıyor. Yaz dönemi boyunca çiftliklerde yetiştirilen balıkların yoğunlukta olduğu tezgahlarda 1 Eylül’de dönemin başlamasıyla sardalya, hamsi, mezgit (tavuk balığı), gopez, palamut, kefal, uskumru, barbun üzere av balıkları da çokça yerini aldı.

1.5 KİLO SARDALYA 50 LİRA

Kilogram fiyatı 35 lira olan hamsi ve sardalyanın 1,5 kilogramı ise 50 liradan satışa sunuluyor. Tavuk balığı 50, barbun 80-100, çipura 90, levrek ise 90-100 lira olan kilogram fiyatlarıyla tezgahlarda yer buluyor. Palamudun tanesi ise 50 liradan satılıyor.

Havra Sokağı’nda 13 yıldır esnaflık yapan Serkan Çömlek balık fiyatlarının genel olarak yarı yarıya düştüğünü, kimilerinde düşüşün daha fazla olduğunu söyledi. Çömlek, şöyle konuştu:

“Daha evvel kilogramı 250-300 liradan satılan barbun 80-100 liraya indi. Tekrar tavuk balığı dönemden evvel 150 liraydı 50 liraya kadar düştü. Vatandaşlardan bol bol talep bekliyoruz lakin şu an o talebi göremiyoruz. Balıklar bu sayıların altına daha düşmez. Taleplerin artması için havanın soğuması gerektiğini düşünüyoruz.”

30 LİRAYA DÜŞSE DAHA GÜZEL OLUR

Balık alanlardan Hülya Şengezin, haftada iki gün balık tükettiklerini belirtti. Avlanmanın başlamasıyla fiyatların biraz indiğini kaydeden Şengezgin, “Çipura tercih ediyorduk. Artık sardalya, hamsi vakti. Fiyatları şöyle 30 lira falan olsa daha âlâ olur. Herkes alabilir.” dedi.

HAMSİ 35 LİRA

Kemal Şen de Karadenizli olduğu için hamsiyi çok sevdiğini ve sık tükettiğini tabir ederek, “Fiyatlar hoş. Bir kilogram hamsi, bir kilogram tavuk balığı aldım. Fiyatları 35 lira. Geçen gün 50 liraya almıştım.” diye konuştu. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.