Avustralya’da bir uzay aracının enkazına rastlandı

Posted by

Avustralya’ya yakın vakitte düşen bir uzay aracı son yıllarda sık sık gündeme gelen uzay çöplerine tekrar dikkat çekti.

Teknolojinin gelişmesi uzay araştırmalarını artırırken bir yandan da uzay çöpleri kavramını ortaya çıkardı; vakit zaman hem uzayda hem de dünyada şirketlerin uzaya gönderdiği araçların enkazları haberlere yansırken uzun vadede etrafa verebilecekleri ziyanlar da vurgulanıyor.

Şimdi bir uzay çöpü haberi de Avustralya’dan geliyor. Avustralya tarım topraklarında bulunan enkaz kesimlerinin, yaklaşık iki yıl evvel başlatılan bir SpaceX vazifesinden kaynaklandığından şüpheleniliyor. Kesimlerin SpaceX’e ilişkin olması olası görünüyor, fakat özel uzay şirketi şimdi düşen kalıntılara sahip çıkmadı.

The Guardian, Avustralya Uzay Ajansı’nın şu anda düşen uzay çöplüğünü araştırdığını bildirdi. 14-25 Temmuz tarihleri ortasında, biri çimenlik alana dikilmiş bir uzaylı anıtına benzeyen üç büyük yanmış enkaz kesimi bulundu.

Saha uzmanları, atılan modüllerin Kasım 2020’de Memleketler arası Uzay İstasyonu’na dört astronot taşıyan SpaceX Crew Dragon uzay aracına ilişkin olduğunu belirledi. Uzay aracı daha sonra 9 Temmuz’da Dünya’nın atmosferine yine girerek, toplumsal medyada kullanıcılar tarafından yakalanan Avustralya’nın üzerindeki sabah gökyüzünde ateşli bir çizgi oluşturdu.

Hollanda’daki Delft Teknik Üniversitesi’nde astrodinamik ve uzay vazifeleri öğretim vazifelisi Marco Langbroek, “Bu, bir Crew Dragon’un bagajının bir parçası” diye yazdı. Langbroek’e nazaran bagaj, birkaç yüz kilo tartısında.

Monaro Polis Departmanı objelere el koydu. Monaro Polis Bölge Kumandanı John Klepczarek, ABC South East NSW’ye verdiği demeçte, “SpaceX ile bağlantılı olabileceğine inanıyoruz” dedi.

Büyüyen özel uzay sanayisi ve Çin üzere ülkelerde artan uzay çalışmaları ile, düşen uzay aracı kesimleri olayları daha sık meydana gelmeye hazırlanıyor. Bir Çin roketinin kesimleri da geçtiğimiz hafta sonu Endonezya ve Malezya’nın kimi bölgelerine düştü.

Uzay enkazı olayları şimdi rastgele bir can kaybına neden olmasa da ilerleyen devirlerde Dünya’daki insanlara ziyan verebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.