Avustralya’da Neo-Nazi grubu ‘Sonnenkrieg Division’ terör örgütü ilan edildi

Avustralya'da Neo-Nazi grubu 'Sonnenkrieg Division' terör örgütü ilan edildi
Avustralya'da Neo-Nazi grubu 'Sonnenkrieg Division' terör örgütü ilan edildi

Avustralya’da aşırı sağcı grup, Sonnenkrieg Division (SKD), resmen terör örgütü olarak kabul edildi. İçişleri Bakanı Peter Dutton, “SKD, yaşam tarzımıza ve ülkemize ciddi zarar vermeye çalışan, terörist aktörleri cesaretlendiren ve şiddet içeren bir ideolojiye bağlıdır” dedi.

Avustralya'da Neo-Nazi grubu 'Sonnenkrieg Division' terör örgütü ilan edildi

Avustralya İçişleri Bakanlığı, Neo-Nazi grubu Sonnenkrieg Division’ı (SKD), terör örgütleri listesine aldığını açıkladı. AA’nın aktardığına göre, ülkede ilk kez aşırı sağcı bir grup resmen ‘terör örgütleri’ listesine dahil edildi.

İçişleri Bakanı Peter Dutton, SKD’nin terör örgütleri listesine alınmasının hükümetin şiddet ve aşırılıkla mücadelede girişimlerini artırma çabalarının ardından geldiğini söyledi.

‘SKD, YAŞAM TARZIMIZA VE ÜLKEMİZE CİDDİ ZARAR VERİYOR’

Dutton, “SKD, yaşam tarzımıza ve ülkemize ciddi zarar vermeye çalışan, terörist aktörleri cesaretlendiren ve şiddet içeren bir ideolojiye bağlıdır” dedi.

SKD mensuplarının İngiltere’de “terörü teşvik etmek, terörist saldırıya hazırlanmak, terörist materyalleri bulundurmak ve yaymak” da dahil olmak üzere çok sayıda suçtan hüküm giydiğini hatırlatan Dutton, SKD’nin terörizmi desteklemesi ve teşvik etmesiyle dünya çapında aşırılık yanlılarına ilham verme potansiyeline sahip olduğunu kaydetti.

Avustralya’da yasaklı örgütlere destek verenler, 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

İngiltere de Şubat 2020’de SKD’yi yasaklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*