Bakan Varank: Enflasyon bizim de canımızı acıtıyor

Posted by

Bakan Varank, “Enflasyon sorunu elbette bizim de canımızı acıtıyor. Lakin emin olun; bu sorunun çok büyük bir kısmı global piyasalardaki dalgalanmalardan kaynaklı. İnşallah yakın vakitte enflasyonu da denetim altına alarak, ülkemizi 2023 amaçlarına çok daha süratli ulaştıracağız” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Toplu Açılış ve İmza Töreni’ne katıldı. Burada konuşan Bakan Varank, şu sözleri kullandı;

*Sanayi üretimimiz artmaya devam ediyor. Haziran ayında geçen yıla kıyasla yüzde 8,5’luk değerli bir artış kelam konusu. Teknoloji tabanlı girişimcilik alanında da doludizgin giden olumlu bir tablo ile karşı karşıyayız.

*2022 yılının birinci 6 ayında ülkemizdeki teşebbüsçüler 1,4 milyar dolarlık yeni yatırım çekmeyi başardı. Etrafındaki ateş çemberine karşın Türkiye, gayelerine yanlışsız emin adımlarla ilerliyor. Pandemi devrinde birçok ülke çok önemli problemlerle boğuşurken; ülkemiz güçlü sanayi altyapısı, kaliteli ulaşım imkanları ve jeopolitik pozisyonu sayesinde alternatif bir global üretim merkezi olma argümanını ortaya koydu.

*2021 yılında kaydettiğimiz yüzde 11’lik büyüme performansı, bu tezimizin en büyük ispatı niteliğinde. Bu performansla G-20 ve AB ülkeleri ortasında birinci sırada yer aldık. Hamdolsun, 2022’de de bu trend devam ediyor.

“ENFLASYONU SORUNU BİZİM DE CANIMIZI ACITIYOR”

Yakın vakitte enflasyonu denetim altına alacaklarını belirten Bakan Varank, şunları söyledi;

*Sürekli büyüyen sanayi üretimi, artmaya devam eden ihracat ve istihdamda yakaladığımız ivme, bu yılı da verimli geçireceğimizi gösteriyor. Doğal bu hoş gelişmeler enflasyonda yaşanan aksilikleri görmezden geldiğimiz manasına gelmiyor.

*Enflasyon sorunu elbette bizim de canımızı acıtıyor. Fakat emin olun; bu sorunun çok büyük bir kısmı global piyasalardaki dalgalanmalardan kaynaklı. İnşallah yakın vakitte enflasyonu da denetim altına alarak, ülkemizi 2023 amaçlarına çok daha süratli ulaştıracağız.

*Bunu vaktinde başardık, yeniden başaracağımızdan hiç kuşkunuz olmasın. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı artırmaya odaklı politikalarımızla büyük ve güçlü Türkiye’yi daima birlikte inşa edeceğiz. (DHA) 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.