Bakan Yanık, selden etkilenen Karabük’te: Bölgenin yazgısı bu

Posted by

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık sağanaktan etkilenen Karabük’te yaptığı açıklamada, Karadeniz’deki sel felaketi için, “Bölgenin yazgısı, sonuç itibariyle Karadeniz bölgemiz çok yağış alan ve coğrafik yapısı itibariyle de epey meşakkatli bir coğrafya hasebiyle bu coğrafyanın kurallarına uygun bir biçimde yeni önlemlerle de inşallah kalıcı tahlilleri hayata geçireceğiz, geçirmeye de başladık” dedi.

ANKA’nın haberine nazaran, Karabük Valiliği’nde bugün bilgi alan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık basın mensuplarına da açıklama yaptı. Bakan yanık şunları söyledi:

“Birkaç gündür Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak merkezlerimizde ve birtakım ilçelerde, köylerde bir ağır yağış durumuyla karşı karşıyayız. Geçen yıl bilhassa bu bölgede hatırlayacaksınız çok ağır ve çok yıkıcı bir sel felaketiyle karşı karşıyaydık. Şükürler olsun, o süreç içerisinde aldığımız önlemlerin tesiriyle bu sefer can kaybı şu ana kadar yaşamadık, inşallah yaşamayız da ancak birkaç gün daha bu sürecin devam edeceğini meteoroloji, bize söylüyor. Bu çerçevede de bütün hazırlıklarımızı hem teknik manada hem lojistik manada bütün hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

Bölgenin yazgısı, sonuç itibariyle Karadeniz bölgemiz çok yağış alan ve coğrafik yapısı itibariyle de hayli meşakkatli bir coğrafya münasebetiyle bu coğrafyanın koşullarına uygun bir biçimde yeni önlemlerle de inşallah kalıcı tahlilleri hayata geçireceğiz, geçirmeye de başladık. Bu manada bakanlık olarak psikososyal takviye ve toplumsal yardımlar afet müdahale planı çerçevesinde iki temel sorumluluğumuz var ve öteki AFAD uyumunda AFAD’ımız bu manada bir taraftan maalesef bir taraftan şükürler olsun son derece tecrübeli, birikimli bir takım süreci denetim ediyor.”

‘ÇOK MAJÖR BİR SORUNUMUZ YOK’

Daha sonra Yenice ilçesine geçen Bakan Yanık burada incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, “Saha gözlemlerimizde çok majör bir sorunumuz yok. Yıkılan binaların dışında çok majör bir olayımız yok. Konut ve iş yerlerine sular girmiş fakat onlar da çok kısa müddette temizlenecek durumda. Biz bir taraftan tüm kurum ve kuruluşlarımızla temizleme, yol açım süreçlerine başladık. İnşallah ne bağlantı, ne lojistik, ne ulaşımda hiçbir halde ve hiçbir muhtaçlığın kalmayacağı formda çok süratlice organize olup bunları temin etmeye başladık” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.