Bayat oyunlara halkın karnı tok

Bayat oyunlara halkın karnı tok
Bayat oyunlara halkın karnı tok

İktidarın gündemden düşürmediği Montrö tartışması ve emekli amiraller bildirisinin yansımalarını SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ve Dr. Hakan Güneş BirGün Youtube kanalına değerlendirdi.

Bayat oyunlara halkın karnı tok

HABER MERKEZİ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili sözlerinin ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın “takke ve cübbe” giydiği fotoğraflarının ardından 104 emekli amiral tarafından yayımlanan bildiri ülke gündeminden düşmüyor. Montrö Sözleşmesi’ne ilişkin tartışmaları alevlendiren bildiriye iktidardan ise sert tepki geldi. İktidar, 104 emekli amirali ‘darbecilikle’ itham ederek ülkedeki tansiyonu daha da yükseltti. Tartışmaların arka planı ise merak konusu. Uluslararası ilişkiler uzmanı Doç. Dr. Hakan Güneş ve SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, Montrö tartışması ve emekli amiraller bildirisini BirGün’ün YouTube kanalına değerlendirdi.

AKP, ABD’YE TEKRAR YAKLAŞMAK İSTİYOR

Montrö’nün tekrar gündeme gelmesinin AKP ile ABD arasındaki ilişki arayışının bir parçası olduğunu vurgulayan SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, “İktidar, Biden’ın Amerika’da iktidara gelmesinin ardından emperyalizmin yeni politikalarıyla uyum gösterecek şekilde bir hareketlilik içerisine girdi. Bir önceki dönemde AKP’nin dış politikada ABD ve Rusya arasındaki denge politikasında bir özerk alan yaratarak ilerlediği eksen boşa düştü. Dolayısıyla iktidarda da ciddi bir güç kaybına uğrayan AKP belli bir güç kaynağı elde edebilmek için ABD politikalarına tekrar yaklaşmaya çalışıyor. Montrö aslında ABD’ye verilen bir mesaj. Kanal İstanbul’la birlikte Montrö’den vazgeçilebileceğini ifade ediyorlar. Montrö, Karadeniz’e kıyısı olmayan -başta ABD olmak üzere- ülkelerin askeri yığınak yapmasını engelleyen bir anlaşma. Burada Avrupa Birliği ve NATO ekseniyle birleşerek Karadeniz’e yapmaya çalıştığı yığınağın önünü tümüyle açacak bir girişim” diye konuştu.