Beceriksizlik değil, art niyet

Beceriksizlik değil, art niyet
Beceriksizlik değil, art niyet

Beceriksizlik değil, art niyet

Yakup Durmuş

Adana Tabibler Odası Başkanı Uzman Doktor Selahattin Menteş, Adana’da son birkaç günde yoğun bakımların tamamen dolma noktasına geldiğini söyledi. Menteş, “Adana Şehir Hastanesi’nde Covid hastaları dışında da hastalarımız var. Bu nedenle şu an neredeyse hiç yoğun bakım yatağımız yok” dedi.

Kentte vaka artışının sürdüğüne dikkat çeken Menteş, “Covid-19 risk haritasında daha dört hafta önce sarı olan Adana, çok hızlı bir şekilde önce turuncuya, sonra da kırmızıya döndü. Vakalar artınca hastanelerdeki yoğunluk da hızla arttı. Böyle giderse hiç yatak kalmayacak ve biz eski günlerdeki gibi sadece koronavirüs hastalarına bakmak, diğer hastalarımızı ötelemek zorunda kalacağız” diye konuştu.

Aşılamada yaşanan sorunlara da değinen Menteş, “Aşı yapılırken bile kalabalıklar oluşuyor. Şu anda iki üç defa randevu alıp yine de aşı olamayan insanlar var. Yeterince aşı bulunamıyor” ifadelerini kullandı.

PANDEMİDE BAŞA DÖNDÜK

Salgında üçüncü pikin yaşandığını belirten Dr. Menteş, bu durumdan siyasi iktidarın sorumlu olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“Pandemi başından beri yönetilemiyor ama bu kadar kötü yönetim beceriksizlikten kaynaklı değil. Artık bunda art niyet arıyoruz. Siz insanlara maske, mesafe, hijyen derken bir taraftan korkunç kalabalık toplantılar yaptınız, hınca hınç cenaze törenleri düzenlediniz. Karadeniz’deki toplantılardan sonra Karadeniz’in geldiği nokta belliydi; buna rağmen binlerce insanı Ankara’ya topladınız, kongreden sonra o insanlar yurdun her yerine dağıldı. Biraz düşünen bir insan bunun sonuçlarını öngörür. En baştaki insan kongrelerde topladığı kalabalıkla övünürse pandemi de işte bu noktaya gelir. Bu kadar çabayla bir yere getiriyorsunuz ama yanlış yönetim nedeniyle yeniden başa dönülüyor. Pandemide başa dönülmüştür.”

Kısıtlamaların kişi, zümre, tarikat, parti, sınıf ayırmadan herkes için geçerli olması gerektiğini ifade eden Menteş, “Bizi pandemiyle baş başa bıraktılar. Kendi çözümümüzü yaratmaktan başka çaremiz yok. Önlemlere uymak zorundayız. Bu dönem toplumsal dayanışmanın çok önemli olduğu bir dönem. Ancak dayanışmayla bu pandemiden kurtulabiliriz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*