‘Beyaz Reform’ asistan hekimleri ikiye ayırdı: İş bırakıyorlar

Posted by

Üniversitelerde çalışan asistan hekimler Sıhhat Bakanlığı tarafından “Beyaz Reform” ismi altında duyurulan Yeni Ek Ödeme Yönetmeliği’nin dışında bırakıldı. Bu nedenle Sıhhat Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan asistan hekimler ile üniversite hastanelerinde çalışan asistan tabipler ortasında önemli bir gelir farkı oluştu. Yönetmeliğe reaksiyon gösteren asistan hekimler, “Eşit işe eşit ücret” demek için ülke genelinde 15-16 Eylül’de iş bırakma hareketi yapacak. 

“CİDDİ FİYAT FARKI VAR”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Asistan Tabip Kolu Üyesi İlyas Kavak, uzun vakittir talepleri için uğraş ettiklerini belirterek “Yönetmelik bize ‘Beyaz Reform’ olarak sunuldu. Lakin yönetmelik uygulanırken üniversite hastaneleri hariç tutuldu. Yalnızca Sıhhat Bakanlığı takımındaki doktorları kapsadı. Üniversite hastanelerinde çalışan tabipler olarak mağdur durumdayız. Zira öteki doktorlarla tıpkı işi yapmamıza karşın ortamızda önemli bir fiyat farkı oluştu” dedi. 

Kavak, kelamlarını şöyle sürdürdü: 

Sağlık Bakanlığı üniversitedeki tabiplerin Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) bağlı olduğu, bu nedenle düzenlemeyi YÖK’ün yapması gerektiğini söyledi. YÖK bir yönetmelik çıkaracağını söyledi lakin 12 Ağustos’tan bu yana hiçbir düzenleme yapılmadı. Biz daima oyalanıyoruz. O yüzden iş bırakma aksiyonu yapmaya karar verdik. Taleplerimiz karşılanmazsa daha uzun periyodik iş bırakma aksiyonları yapmayı düşünüyoruz. Bu kabul edilebilir bir şey değil” diye konuştu. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.