Brezilya bir Covid-19 aşısını daha onayladı

Brezilya bir Covid-19 aşısını daha onayladı
Brezilya bir Covid-19 aşısını daha onayladı

Brezilya; BioNTech/Pfizer, Oxford-AstraZeneca, Sinovac ve Covishield aşılarının ardından Johnson&Johnson’un Covid-19 aşısına da acil kullanım onayı verdi.

Brezilya bir Covid-19 aşısını daha onayladı

Dünyada yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından en çok etkilenen ikinci ülke Brezilya, ABD’li ilaç şirketi Johnson&Johnson’un iştiraki Janssen firmasının geliştirdiği tek doz olarak uygulanan Covid-19 aşısının acil kullanımını onayladı.

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumundan (ANVISA) yapılan yazılı açıklamada, analizler sonucu “Ad26.COV2-S” adlı Covid-19 aşısının, hastalığı ağır geçirmeye karşı koruduğu ve yetişkinlerde virüse yakalanmaya karşı etkili olduğu belirtildi.

Tek doz olarak uygulanan aşının 18 yaşından büyükler için kullanılacağı bilgisine yer verildi.

ONAYLANAN BEŞİNCİ AŞI

Böylece Janssen’in aşısı, BioNTech/Pfizer, Oxford-AstraZeneca, Sinovac ve Covishield aşılarının ardından ülkede kullanım onayı alan 5’inci Covid-19 aşısı oldu.

Brezilya’nın Janssen ile 38 milyon dozluk Covid-19 aşısı anlaşması bulunuyor.

Nüfusu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, 317 binden fazla Kovid-19 kaynaklı ölüm ve 12,6 milyondan fazla vaka ile dünyada ABD’nin ardından Covid-19 salgınından en çok etkilenen ülke konumunda bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*