Bulgaristan seçimlerinde sol seçenek güçlendi

Bulgaristan seçimlerinde sol seçenek güçlendi
Bulgaristan seçimlerinde sol seçenek güçlendi

Bulgaristan’da aylarca süren hükümet karşıtı protestoların ardından halk, sandığa gitti. Yolsuzluklarla anılan sağcı Başbakan Borisov oylarını büyük oranda kaybederken seçmenler, sol partilere güvendiğini gösterdi.

Bulgaristan seçimlerinde sol seçenek güçlendi

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bulgaristan’da aylardır hükümetin mafyatik ilişkileri ve yolsuzlukları nedeniyle istifasını talep eden ve kitlesel bir şekilde sokağa çıkan halk, yeni parlamentoyu belirlemek üzere sandık başına gitti. Yüksek vaka oranlarının görüldüğü ülkede seçimlere ilgi yoğundu. Bulgaristan’da yeni parlamentonun belirleneceği genel seçimlerde yaklaşık 10 yıldır iktidarda olan muhafazakâr Boyko Borisov’un partisi Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar’ın (GERB) oylarında dört yıl önceki son seçime göre yüzde 9 azalma görüldü. GERB partisi oyların yüzde 25,7’sini alırken, ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) oyların yüzde 17,6’sını alarak ikinci parti oldu. Ülkedeki sol partileri birleştiren “Ayağa kalk! Magandalar Dışarı!” isimli koalisyon da yüzde 4,2 oy alarak meclise girmeye hak kazandı. Şovmen Slavi Trifonov’un lideri olduğu “Böyle Bir Halk Var” (İTN) oyların yüzde 15,5’ini, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise yüzde 11’ini aldı. Irkçı ve aşırı milliyetçi İç Makedon-Edirne İhtilal Örgütü (VMRO) ise oyların yüzde 4’ünü alarak meclise giren son parti oldu.

Seçim öncesi yaptığı anketlerden çıkan sonuçlar ve sandıktan çıkan sonuçlar arasında tutarlılık olan Alfa Araştırma Enstitüsü Müdürü Boriana Dimitrova, Bulgar televizyonuna yaptığı açıklamada “Gençlerin seferberliği oylamaya damgasını vurdu” dedi. Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında yolsuzluğun en fazla yaşandığı ülke konumunda olan Bulgaristan hakkında yayımlanan raporlar, ülkede yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü, insan hakları ihlalleri gibi birçok konuya sık sık dikkat çekiyor. 10 yıldır iktidarda olan yolsuzluk ve mafya ilişkileri ortaya çıkan sağcı Başbakan Boyko Borisov hükümeti 2020 Temmuz’unun başından bu yana ülkede devam eden protesto gösterilerine rağmen görevini sürdürmeye devam etmiş ve halkın öfkesini gözle görülür biçimde artırmıştı. Bulgaristan’da genel seçim öncesinde ülkede yapılan kamuoyu araştırmaları, Borisov’un popülerliğinin azaldığına işaret ediyor ve bunun sandığa yansıyacağını belirtiyordu.

HALK HUKUKSUZLUĞUN HESABINI SORDU

Bulgaristan’da geçen yıl düzenlenen hükümet karşıtı gösterilere destek veren ve Borisov’u sık sık sert şekilde eleştiren sosyalistlerin müttefiki Cumhurbaşkanı Rumen Radev, seçmenlerin sandıkta “hukukun üstünlüğü ilkesini yok edenlere” tepki gösterdiğini söyledi. Radev, “Bu seçim, normalleşme yönünde atılmış bir adım” ifadelerini kullandı. Pazar günü gerçekleşen seçimlerde 240 sandalyeli seçimlerde hiçbir parti çoğunluğu elde edemedi. GERB partisinin desteğinin 2017’deki seçimlerde aldığı oy oranın yüzde 33,5’ten düşmesiyle Borisov, şimdi dört yıllık bir görev süresini daha güvence altına alacak koalisyon kurma gibi zor bir görevle karşı karşıya kalmış gibi görünüyor. Bulgaristan medyası, koalisyon görüşmelerinin haftalarca sürebileceği hatta yeniden seçime gidilebileceği aktarıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*