Burhan Akbudak: “Tarihe tanıklık etmek istiyorum”

Posted by

Sırbistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen tarz 82 kiloda Burhan Akbudak, Özbekistanlı Jalgasbay Berdimuratov’u 7-6 yenerek altın madalya kazandı. Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Onur Eroğlu ile ulusal güreşçi Burhan Akbudak, madalya ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulurdu.

Burhan’ın geçen yıl dünya ikincisi olduğunu hatırlatan Lider Gurur Eroğlu, “Ben o vakit vazifede değildim. Bu sene Macaristan’daki Avrupa Şampiyonası’nda şanssız bir maç yaptı. Çok kızdım ona, üçüncü oldu. ‘Söz ver, seni tek affetmemin yolu Dünya Şampiyonası’nda birinci olacaksın’ dedim. Burhan bana kelam verenlerden birisiydi. Burhan üzere atletlerle ne kadar övünsek, gurur duysak az. Türk güreşinin ve Türk milletinin muhtaçlığı var. Her şeyiyle örnek bir atlet esasen. Biz yeni şampiyonlar çıkartacağız diye yola çıkmıştık. Birinci Burhan’dan başladık. Burhan’ın başka yeri var, benim hemşerim, Kahramanmaraşlı. Burhan Kahramanmaraş’ın spor tarihindeki üçüncü dünya şampiyonu oldu. Olimpik bir branşta oldu. Bu çok manalı ve hoş. Yanılmıyorsam 1999’dan sonra Kahramanmaraş’ta Harun Doğan’dan sonra dünya şampiyonu olmamıştı. 23 yıl sonra Burhan’a nasip oldu. Burhan’dan beklediğimiz 2024 Olimpiyat Oyunları’nda şampiyonluk. Bunu alacak yeteneği, yüreği ve gücü var. Her şey çalışmaya bağlı. Bu madalya terden ve hamasetten yapılmıştır. Burhan, İstiklal Marşımızı söyletti. Türkiye Güreş Federasyonu olarak şehitlerimizi atıfta bulunduk. Onlara armağan etti. 4 şehidimiz var, yerleri cennet olsun. Biz her vakit söylüyoruz; ‘bir ölür, bin diriliriz’ diye. Biz onun yanıtını vermiş olduk. Allah, devletimize, milletimiz zeval vermesin. Burhan’ın yanında 3 tane bronz madalyamız vardı. Selçuk Can da burada altın madalyayı kaçıran atletlerimizden. Birinci kere bizim devrimizde madalya aldı. Onu ayrıyeten kutluyorum. Yunus Emre kendine inansaydı bugün dünya şampiyonuydu. O da çok kaliteli bir atlet. O da üçüncü oldu. Ali Cengiz, birinci kere Dünya Şampiyonası’nda gruba girdi, birinci dünya şampiyonasında hoş bir imtihan verdi ve dünya üçüncüsü oldu” diye konuştu.

Şeref Eroğlu: “Biz yeni şampiyonlar çıkartmaya devam edeceğiz”

10 aylık kısa müddette Türkiye Güreş Federasyonu olarak değerli işler yaptıklarını anlatan Eroğlu, “Yönetim olarak başa gelmemiz, teknik heyetleri oluşturmamız, bütün takımları değiştirip tekrar yüreği vatan sevgisiyle dolu yeni gençleri bulup, Türk güreşine kazandırıp, buraya gelmemiz kolay olmadı. Murat Fırat, Kemal Kamal, Selçuk Can, Metehan Başar, Yunus Emre Başar da başka farklı kıymet. Seneye Dünya Şampiyonası daha farklı olacak. Bunlar yeniden üstlerine düşeni yapacak. Biz yeniden yeni şampiyonlar çıkartmaya devam edeceğiz” halinde konuştu.

“Kahramanmaraş’a ikinci olimpiyat madalyasını getirmek istiyorum”

Burhan Akbudak da kendisi için uzun bir çalışma süreci geçtiğini söz ederek, “Ben güreşe başladığımda bana kendine rol model seç dediklerinde, başımda bunu ararken, liderimizin hemşerim olduğunu öğrendiğimde, dünya şampiyonu, olimpiyat ikincisi bir hemşerimiz olduğunu öğrendiğimde liderimizi örnek almıştım. Kendime o günden bugüne amaçlarımı koydum. Bunu başarmak için her gün hayal ettim. Kahramanmaraş’ta bir olimpiyat madalyası var, liderimiz bunu getirdi. İkincisini ben getirip, tarihe birlikte tanıklık etmek istiyorum inşallah. Maksatlar bitmiyor. İnşallah çok daha hoş şeyler olacak” değerlendirmesinde bulundu.

“İnşallah daha devamı gelecek”

Geçtiğimiz yıl dünya ikincisi olduğunu hatırlatıp, şampiyon olmanın hayalini kurduğunu belirten Akbudak, “Her gün daha çok çalıştım. Avrupa Şampiyonası’nda şanssız bir formda 5-0 öndeyken 5-5 kaybettim. O bütün anılarımızı başıma kazıdım. Liderimizin da beni motivesiyle burada rakiplerimi yendim. Dünya şampiyonu olmadan güreşi bırakmayacağım diyordum. İnşallah daha devamı gelecek. İnşallah Kahramanmaraş’a ikinci olimpiyat madalyasını getireceğim. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Aldığım bu altın madalya ve kemeri, bütün alnımın terini onlara armağan ediyorum. Allah rahmet eylesin” diyerek kelamlarını tamamladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.