Çavuşoğlu-Blinken görüşmesi: ABD ‘uyardık’ dedi, Çavuşoğlu ‘olumlu geçtiğini’ savundu

Çavuşoğlu-Blinken görüşmesi: ABD 'uyardık' dedi, Çavuşoğlu 'olumlu geçtiğini' savundu
Çavuşoğlu-Blinken görüşmesi: ABD 'uyardık' dedi, Çavuşoğlu 'olumlu geçtiğini' savundu

Brüksel’deki NATO karargahında gerçekleşen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmesi sona erdi. Görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye S-400 ve insan hakları konusunda uyarı yapıldığı belirtilirken, Çavuşoğlu ise “Görüşmeler olumlu geçti” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu-Blinken görüşmesi: ABD 'uyardık' dedi, Çavuşoğlu 'olumlu geçtiğini' savundu

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Brüksel’deki NATO karargahında bir araya geldi.

İki ülkenin heyetleri, Blinken’in göreve gelmesinin ardından ilk kez yüz yüze görüştü.

S-400, Doğu Akdeniz, Yunanistan’la yapılan istikşafi görüşmeler gibi başlıkların masaya yatırıldığı görüşmeyle ilgili Çavuşoğlu ‘olumlu geçti’ derken, Blinken, insan hakları konusunda ‘uyarıda bulunduğunu’ belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı ise S-400’ler konusunda uyarı yapıldığını duyurdu.

Çavuşoğlu ise görüşmelerden sonra basın mensuplarına açıklama yaparak, S-400 meselesiyle ilgili, “O iş bitti, S-400’leri satın aldık” ifadelerini kullandı.

‘GÖRÜŞ FARKLILIĞIMIZIN OLDUĞU SIR DEĞİL’

Görüşmenin ardından Twitter hesabından bir açıklama yapan Blinken, “Bugün Brüksel’de Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüm. NATO Müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele konusunda işbirliğinin devam etmesini arzuluyorum. Yunanistan’la istikşafi görüşmelere olan desteğimizi dile getirdim. Ayrıca demokrasinin ve insan haklarının önemini vurguladım” dedi.

I met with @MevlutCavusoglu today in Brussels. I look forward to continued cooperation with our NATO Ally Turkey on counterterrorism, voiced our support for exploratory talks with Greece, and emphasized the importance of democracy and human rights. pic.twitter.com/OzVPVvhwGp

— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) March 24, 2021

‘GÖRÜŞ FARKLILIĞIMIZ SIR DEĞİL’

Blinken, toplantıdan önceki açıklamasında Türkiye ile aralarında görüş ayrılığının sır olmadığını belirterek, şunları söylemişti.

“S400’ler (Rus füze sistemi) ve Doğu Akdeniz’deki bazı eylemler de dahil olmak üzere Türkiye ile farklılıklarımızın olduğu bir sır değil. Keza Türkiye’nin uzun süredir devam eden değerli bir müttefik olduğu da bir sır değil. Türkiye’nin NATO’ya olan bağlılığının sürmesini destekliyoruz. Bunun Türkiye’nin de çıkarına olduğuna inanıyorum. Bu noktada, NATO’nun son zamanlarda bazı anlaşmazlık alanlarıyla ilgili, özellikle de Doğu Akdeniz’deki problemlerle baş etmede etkinliğini kanıtladığını düşünüyorum. NATO çatışmayı durdurma, gerilimi azaltma ve ileriye doğru bir yol bulma aracı olarak hizmet ediyor. Bu çok olumlu bir örnek. Ama çalışmaya devam etmeliyiz. Bunu yapmaya kararlıyız. Biz NATO’ya olan güçlü bağlılığımızı teyit ediyoruz. İttifaklar ve ortaklıklarımızı tekrar canlandırmak istiyoruz. Hiçbir ülke mevcut sınamalarla tek başına mücadele edemez” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*