CHP Covid-19 Müşavere Şurası, salgının gidişatına dikkat çekti: Sıhhat Bakanlığı’na davet yaptı

Posted by

CHP Covid-19 Müşavere Konseyi, bugün yaptığı yazılı açıklamada salgının gidişatının değiştiğine dikkat çekti. Açıklamanın satır başları şöyle:

“Dünya Sıhhat Örgütü’nün son datalarına nazaran 110 ülkede Covid-19 hadiseleri artış gösteriyor, haftalık yüzde 18’lik bir hadise artışı açıklandı. Avrupa’da ise olay sayılarındaki artış oranı yüzde 33. Bu yeni durum ve artışla paralel olarak ülkemizde de haftalık hadise sayıları artışa geçti. Sıhhat Bakanlığı tarafından açıklanan datalara nazaran 20-26 Haziran haftasında, evvelki haftalara nazaran süratli bir artışla nisan ayının ortalarındaki hadise sayısına geri dönüldü. Tedbirlerin kaldırılması ve çok özgürleşme, artan toplumsal hareketlilik, aşılamaya verilen kıymetin ve ilginin düşmesi, önlemsizliği adeta teşvik eden açıklamalarla başladığımız yaz, kolay geçmeyecek üzere görünüyor.

“HATIRLATMA DOZ AŞI ORANI TOPLUMSAL MÜDAFAA SAĞLAYACAK SEVİYEDE DEĞİL”

Haziran 2022 tarihi itibariyle;

– Türkiye’de salgına ilişkin ulusal bilgiler epidemiyoloji biliminin gereklerine uygun olmayacak biçimde, epey gecikmeli ve çok kısıtlı biçimde kamuoyuna duyurulmaktadır.

– Dünyanın pek çok ülkesinin tersine ülkemizde süratli teşhis testleri uygulamaya geçirilmemiş, sıhhat çalışanlarının büyük özverisiyle sürdürülen PCR testine ise fiyatsız erişim epey güçleştirilmiştir.

– PCR test olumluluğu sonucunda izolasyona alınan hastalar fiyatlı idari müsaadeli sayılmamaları nedeniyle özlük hak kayıplarına uğramakta ve bu nedenle yakınması olan şahıslar PCR testi yaptırmak istememektedir.

– Sıhhat Bakanı’nın pandemiyi değersizleştiren bahtsız açıklamaları nedeniyle maske, fizikî aralık ve hijyen üzere ferdi önleyici uygulamalar çabucak tümüyle ortadan kalkmıştır.

– Hatırlatma doz aşı oranı toplumsal müdafaa sağlayacak seviyede değildir. Öte yandan Turkovac aşısının aktifliğine yönelik yapılan bilimsel çalışmanın sonucu hala açıklanmamıştır. 12 yaş altı çocuklara aşı hakkı tanınmamıştır. Ayrıyeten pandeminin başından beri ülkemizde kullanılan aşıların etkililiğine yönelik hiçbir bilgi açıklanmamıştır.

– Molnupiravir dışındaki tesirli antiviral tedavi seçeneklerinin hiçbirisi ülkemizde erişilebilir değildir.

“BİRÇOK HASTANEDEN COVİD-19 POLİKLİNİKLERİ KAPATILDI”

Omikron varyantı ile enfekte olan hastalarda öksürük, halsizlik, burun tıkanıklığı yahut burun akıntısı formunda bulgular gözlenmektedir. Tat ve koku kaybı, Delta enfeksiyonlarından daha az; boğaz ağrısı ve seste kabalaşma, Delta enfeksiyonlarından daha sık görülmektedir. Hastalık bulgusu olanların kesinlikle test yaptırması gerekmektedir. Halihazırda yakınmaları olmasına karşın test yaptırmama üzere bir yaklaşım kelam bahsidir. Birçok hastanede Covid-19 poliklinikleri kapatılmıştır.

Omikronun yeni ortaya çıkan alt varyantları, giderek daha bulaşıcı hale gelmektedir (BA.2 alt varyantı BA.1 alt varyantından daha bulaşıcı idi. BA.2.12.1 alt varyantı, BA.2’den daha bulaşıcı). Kapalı alanlarda ve açık havada kalabalık ortamlarda maske kullanılmaması bulaşmayı daha da arttırmaktadır. Omikron’un BA.4 ve BA.5 alt varyantları dünyada süratle yayılmaktadır.

“PAXLOVİD, HALA TÜRKİYE’DE BULUNMAMAKTADIR”

Omikron ile enfekte olmak hafif hastalığa yol açmakla birlikte, bilhassa risk kümesinde olanlarda ve aşısızlarda ağır hastalık ve mevt riski hala mevcuttur. Risk kümesinde olanlarda Covid-19 hastalığının tedavisinde kullanılabilecek tesirli bir ilaç olan Paxlovid hala Türkiye’de bulunmamaktadır.

Sonbaharda ve kış aylarında COVID-19 olgularının öbür viral teneffüs yolu enfeksiyonlarıyla birlikte artması kaçınılmaz görünmektedir. Okulların da açılmasıyla birlikte artacak Covid-19 olgularını azaltmanın en tesirli yollarından biri aşılamadır.

Hastalığın bulaşmasını azaltmanın iki kıymetli usulü; kalabalık ortamların düzgün havalandırılması ve maske kullanımı ile tesirli aşıların ve gereken ek (hatırlatma) dozların yapılmasıdır.

“COVİD-19 DÜZENLEMELERİ YİNE HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Aşı merkezlerinin yalnızca devlet hastanelerinde ve toplum sıhhati merkezlerinde açık halde tutulması ve hatırlatma dozlarının yapılması konusundaki uyarıların/önerilerin gereğince güçlü olmaması, aşılanma oranlarının oldukça düşmesine yol açmıştır.

Yapılması gerekenler:

– Toplu taşıma üzere muhakkak alanlarda maske takılması ve fizik ara sağlanması üzere salgın tedbirleri tekrar yürürlüğe konmalı,

– Test sayısı artırılmalı, hastalık bulgusu olan herkese test yapılmalı,

– İzolasyon, karantina ve izlem uygulamaları gözden geçirilmeli ve güncellenmeli,

– Aşılama süratle yaygınlaştırılmalı,

– Çalışma hayatında kaldırılan özlük hakları ile ilgili Covid-19 düzenlemeleri ve takviyeleri yine hayata geçirilmelidir.

“PANDEMİ HALA ÖLÜMCÜLDÜR”

Herkesi hala içerisinde bulunduğumuz ‘yaz dalgası’ nedeniyle kapalı ortamlarda yüksek hami maske kullanmaya ve solunumsal yakınması olan şahısları de süratli test ya da PCR testi yaptırmaya davet ediyoruz. Avrupa kaynaklı bilgiler ve ülkemizdeki müşahedelerimiz son haftalarda COVID-19 olaylarında büyük bir artışa işaret etmektedir. Kelam konusu olay artışları şimdi vefat sayılarına yansımamıştır.

Ancak bilinmelidir ki; pandemi hala öldürücüdür ve ayrıyeten hastalık değişen oranlarda ‘Uzun-Covid’ tablosuna da yol açmaktadır. Bu nedenle Sıhhat Bakanlığı’nı Covid-19 pandemisini bilime uygun biçimde izlemeye ve birey-toplum sıhhatini koruyacak biçimde pandeminin ciddiyetini toplumla paylaşmaya davet ediyoruz. Aksi halde her bir kişinin hastalanması ya da kaybının sorumluluğunun Sıhhat Bakanlığı’na ve Sıhhat Bakanı’na ilişkin olacağını vurgulamayı misyon sayıyoruz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.