Çin Büyükelçiliği’nden Mansur Yavaş ve Meral Akşener’e yanıt

Çin Büyükelçiliği'nden Mansur Yavaş ve Meral Akşener'e yanıt
Çin Büyükelçiliği'nden Mansur Yavaş ve Meral Akşener'e yanıt

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Doğu Türkistan paylaşımına yanıt veren Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, “Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” dedi.

Çin Büyükelçiliği'nden Mansur Yavaş ve Meral Akşener'e yanıt

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Doğu Türkistan paylaşıma yanıt verdi. Açıklamada, “Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” denildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “#BarınKatliamı’nda Çin esaretine boyun eğmeyen Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı, şehadetlerinin yıl dönümünde rahmetle anıyorum… Esaret altındaki soydaşlarımızı unutmayacak, uğradıkları zulümlere sessiz kalmayacağız. Doğu Türkistan bir gün mutlaka bağımsız olacak!” ifadelerini kullandı.

#BarınKatliamı’nda Çin esaretine boyun eğmeyen Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı, şehadetlerinin yıl dönümünde rahmetle anıyorum…

Esaret altındaki soydaşlarımızı unutmayacak, uğradıkları zulümlere sessiz kalmayacağız.

Doğu Türkistan bir gün mutlaka bağımsız olacak! pic.twitter.com/VoA7m1suh8

— Meral Akşener (@meral_aksener) April 5, 2021

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, “Doğu Türkistan’da yaşanan katliamın acısını 31 yıl geçmesine rağmen hâlâ ilk günkü gibi hissediyoruz. Barın şehitlerini rahmetle anıyorum” paylaşımını yaptı.

Doğu Türkistan’da yaşanan katliamın acısını 31 yıl geçmesine rağmen hâlâ ilk günkü gibi hissediyoruz.

Barın şehitlerini rahmetle anıyorum. pic.twitter.com/eXJoUL2teC

— Mansur Yavaş (@mansuryavas06) April 5, 2021

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN YANIT

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, yaptığı açıklamayla Meral Akşener ve Mansur Yavaş’a yanıt verdi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, Akşener ve Yavaş’ın sosyal medya hesapları etiketlenerek, “Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadı[email protected]_aksener @mansuryavas06

— Çin Büyükelçiliği Ankara/中国驻土耳其使馆 (@ChinaEmbTurkey) April 6, 2021

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*