Çocuklara siber zorbalık arttı! İşte Türkiye’nin sıralaması

Posted by

Birçok kişi tarafından VPN hizmeti ile tanınıyor olsa da siber güvenlik hizmetleri de sunan Surfshark tarafından yayınlanan yeni rapor, ülkemiz için oldukça üzücü bir tabloyu gözler önüne serdi. Türkiye’deki çocukların dünya çapında çevrimiçi risklere en çok maruz kalan üçüncü grup olduğu tespit edildi.

En yüksek risk oranında Tayland ve Filipinler’in hemen arkasında Türkiye yer alırken, en düşük risk oranına sahip olan ülkelerin Japonya, İtalya ve İspanya olduğu tespit edildi. Bu kapsamda internet ortamındaki risklerler ile başa çıkma becerilerini geliştirmek günümüzde çok daha kritik bir hale geldi.

Türkiye çocuklara karşı çevrimiçi risklerde 3. sırada!

Çocuklara karşı işlenen siber suçların sayısı her yıl istikrarlı bir şekilde yüzde 5 ila 9 oranında artıyordu. Koronavirüs salgınının patlak vermesi ve dünya çapında 1 milyar çocuğun uzaktan eğitim için bilgisayarların başına geçmesiyle 2020’de yüzde 144 gibi devasa bir artış yaşandı. 2020 yılında çocuklara yönelik siber suçlardan kaynaklanan yıllık mali kayıp 660 bin dolar seviyelerine ulaştı.

Yalnızca ABD’de 12 milyon çocuk siber risklere maruz kaldı, 9 milyon çocuk siber zorbalıktan etkilendi ve 6 milyon çocuk son üç yılda siber tehditler yaşadı. Çevrimiçi güvenlik eğitimi verilmesi çocukların internet ortamındaki güvenliği için kritik önem arz ederken, internet kullanımının düşük olduğu ülkelerde doğa olarak çocukların siber zorbalığa uğrama ve diğer tehditlerle karşılaşma oranı daha düşük.

Araştırmaya damgasını vuran bir diğer detay ise düşük ve düşük orta gelirli ülkelerin, zengin ülkelerden daha fazla çevrimiçi güvenlik eğitimine sahip olması oldu.

Asya-Pasifik ülkelerindeki (Hindistan, Malezya, Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda) çocuklar en güçlü çevrimiçi risk yönetimi becerilerine sahip. Hindistan, küresel ortalamadan yüzde 30 daha güçlü çevrimiçi güvenlik eğitimi programlarına sahipken, Malezya, Avustralya ve Yeni Zelanda, Hindistan’dan daha güçlü çevrimiçi güvenlik eğitimi programları sunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.