Danimarka’dan AB’nin ortak savunma siyasetlerine katılma kararı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının akabinde İsveç ve Finlandiya üzere Danimarka da güvenlik siyasetini tekrar şekillendiriyor.

Danimarka halkı, 30 yıl boyunca dışında kaldığı Avrupa Birliği (AB) ortak savunma siyasetine katılmak için yapılan referandum çerçevesinde sandık başına gitti. Ulusal yayın kuruluşu Danimarka Radyosu’na nazaran oyların yüzde 98’inden fazlası sayılırken, sandıktan yüzde 67 “evet” oyu çıktı.

Böylelikle Danimarka, artık AB’nin askeri misyonlarına dahil olabilecek.

“KITAMIZDA YİNE SAVAŞ OLDUĞUNDA TARAFSIZ OLAMAZSINIZ”

Başbakan Mette Frederiksen, sandıktan çıkan sonucun Ukrayna’daki savaş sırasında “çok kıymetli bir sinyal” gönderdiğini söyleyerek, “Putin özgür bir ülkeyi işgal ettiğinde ve Avrupa’daki istikrarı tehdit ettiğinde oburlarının bir ortaya geldiğini gösteriyoruz. Kıtamızda tekrar savaş olduğunda tarafsız olamazsınız. Ukrayna’yı ve Ukrayna halkını destekliyoruz” sözlerini kullandı.

AB KARARDAN ŞAD

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, oylamanın “ortak güvenliğe güçlü bir bağlılık mesajı” gönderdiğini ve hem Danimarka’nın hem de AB’nin bundan faydalanacağını belirtti. Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel ise, “Danimarka halkı tarihi bir seçim yaptı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana dünya değişti” sözlerini kullandı.

DANİMARKA-AB BAĞLARI

1973’ten beri AB üyesi olan Danimarka’da halk, daha fazla entegrasyona sıcak bakmıyordu. 1992’de Maastricht Antlaşması (ekonomik ve nakdî birliğin gerçekleştirilmesini, ortak dış, güvenlik, adalet ve içişlerinde iş birliği siyasetlerini içeren antlaşma) halk oylamasına sunulmuş, sandıktan “ret” kararı çıkmıştı. Böylelikle AB üyesi ülkelerle Danimarka ortasında özel bir mutabakat imzalanmıştı. Bu çerçevede Danimarka AB’nin adalet, içişleri ve para ünitesi kararlarından muaf tutulmuştu.

Danimarka AB’nin ortak para ünitesi olan Euro’yu kullanmazken, ortak adalet ve içişleri siyasetlerine da katılmıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.