Diplomat krizinde ABD, Çekya’nın yanında olduğunu duyurdu

Rusya ile Çekya arasında iki gündür yaşanan diplomat krizinde bir açıklama da ABD’den geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Twitter’dan yaptığı açıklamayla yaşanan krize ilişkin, Washington’un Prag yönetiminin yanında olduğunu bildirdi.

Diplomat krizinde ABD, Çekya’nın yanında olduğunu duyurdu

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD yönetimi Rusya ile devam eden krize bir yenisini daha ekleyerek bir kez daha Moskova yönetimiyle karşı karşı geldi.

İki gündür Çekya ve Rusya arasında devam diplomat krizine ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Twitter üzerinden bir açıklama yaparak, ABD’nin Çekya’nın yanında olduğunu duyurdu.

The U.S. stands with the Czech Republic in its firm response against Russia’s subversive actions on Czech soil. We must act firmly in response to Russian actions that compromise the territorial integrity, energy security, or critical infrastructure of our allies and partners.

— Ned Price (@StateDeptSpox) April 18, 2021

Price, Rus eylemlerine karşı kararlı şekilde hareket etmeliyiz diyerek, “ABD, Rusya’nın Çek topraklarındaki yıkıcı eylemlerine karşı Çekya’nın yanında yer almaktadır. Müttefiklerimizin ve ortaklarımızın toprak bütünlüğünü, enerji güvenliğini veya altyapısını tehlikeye atan Rus eylemlerine karşı kararlı bir şekilde hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

DİPLOMAT KRİZİ

Çekya Başbakan Yardımcısı Jan Hamacek dün, 18 Rus diplomatın 48 saat içinde ülkeyi terk etmesini istediklerini duyurmuştu. Hamacek, diplomatların sınır dışı edilme kararına ilişkin, “Prag’daki Rus Büyükelçiliği’nin, servislerimizin Rus gizli servis çalışanı olarak tanımladıkları tüm çalışanların gönderilmesine karar verdim” ifadelerini kullanmıştı.

Diplomat kararına ilişkin Çekya Başbakanı Andrej Babiş de, düzenlediği olağanüstü basın toplantısında Prag’ın Rus gizli servislerinin 2014’te bir mühimmat deposunda yaşanan patlama ile alakası olduğundan şüphelendiğini belirtmişti.

Rusya tarafınından da diplomatların sınır dışı edilme kararına cevap gecikmemiş ve hemen karşılık verileceği duyurulmuştu.

Moskova’nın açıklamaları sonrası, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çekya’nın Moskova Büyükelçiliğinde çalışan 20 diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir