Direnişteki 9 Skyland işçisi yaka paça gözaltına alındı

Direnişteki 9 Skyland işçisi yaka paça gözaltına alındı

EMEK SERVİSİ

İstanbul’un Kağıthane ilçesinin Seyrantepe semtinde, Eroğlu İnşaat’a bağlı Skyland İstanbul şantiyesinde elektrik işinde çalışan ve ücretsiz izne çıkartıldıkları için direniş başlatan işçiler, Skyland’ın önünde başlattıkları direnişin üçüncü gününde yaka paça gözaltına alındı.

Tazminat ve fazla mesai ücretleri ödenmeyen ya da eksik ödenen DİSK/Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş üyesi işçiler, Skyland Rezidans ve AVM’nin müşteri ve otopark girişlerini kapattı. Polisin mühadelesiyle 9 işçi gözaltına alındı.

Ücretsiz izne çıkarılan işçilerden biri direnişin başladığı gün “‘İhbarımızı, tazminatımızı, mesailerimizi verin gidelim’ dedik, ona da hayır dediler. Bir gün bizi oyaladılar, ikinci gün oyaladılar, üçüncü gün oyaladılar, dördüncü gün bize sadece şunu dediler: çıkış verirsiniz, tazminatını verirsiniz. İhbarı bu Skyland Eroğlu, ‘17 yıldan beri ihbar vermiyoruz’ diye bizi tehdit etti. Sonra dendi ki 17 yıl sonra, ‘ihbarın yarısını veriyoruz’. Kanunda yokken ihbarın yarısını veriyorlar. Sonra, ‘biz kabul etmiyoruz’ dedik. Hakkımızı alana kadar ölsek de buradayız” ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir