Doğal gaz keşiflerinde ikili kazanım! 4’te 1’i fiyatına Türkiye sahip oldu

Karadeniz’deki Sakarya Gaz Alanı’nda 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervine imza atan Fatih ile birlikte Yavuz, Yasal ve Abdülhamid Han sondaj gemileri, Türkiye’ye ikili kar sağladı. İkinci el olarak satın alınan ve günümüz koşullarına nazaran en son teknolojilerle donatılan üç sondaj gemisinin imalat bedeli 670 milyon dolar iken, TPAO’nun satın alım bedeli 156 milyon dolar oldu.

Türkiye piyasa pahası 1 milyar doları aşan dört sondaj gemisine 250 milyon dolara sahip oldu. Gazın kullanımıyla birlikte dışa bağımlılık azalacak, enflasyon baskısı gerileyecek.

250 MİLYON DOLAR

Filoya yeni katılan 7. kuşak sondaj gemisi Abdülhamid Han ile Türkiye, kıymeti 1 milyar doları aşan bir sondaj filosuna sırf 250 milyon dolar üzere bir bedelle sahip oldu.

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar eski Bakanı Berat Albayrak devrinde başlatılan Ulusal Güç ve Maden Siyaseti çerçevesinde Türkiye güçte tam bağımsızlık yolunda emin adımlarla ilerlerken, bölgesinin de en güçlü hidrokarbon keşif ve sondaj filosuna sahip oldu.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in güçteki bağımsızlık bayrağını en âlâ formda dalgalandırmak için verdiği çabalarla taçlanan bağımsızlık ateşi sayesinde Türkiye, bugün 4’ü sondaj 2’si sismik olmak üzere 6 gemiden oluşan dev bir hidrokarbon keşif filosuna sahip bulunuyor.

TÜRKİYE ALIRKEN KAZANDI

Pandemi periyodunu yatırımlar açısından en âlâ halde pahalandıran Türkiye, dünyada hidrokarbon arayışının zayıfladığı bir devirde filosuna yeni gemiler katarak hem Karadeniz hem de Doğu Akdeniz’de Türk Bayrağı’nı dalgalandırdı.

Yapılan yatırımlar sayesinde 4 sondaj gemisi de sınıfının en güzelleri ortasından seçildi.

Sabah’ın haberine nazaran, İkinci el olarak alınan ve günümüz teknolojileri ile en uygun halde donatılan gemiler daha alınma basamağında Türkiye’ye kar sağladı.

Fatih, Yavuz ve Yasal sondaj gemilerinin finansmanı kamu ve özel bankalarından avantajlı kredi kaideleri çerçevesinde sağlanırken, dördüncü sondaj gemisinin finansmanı ise TPAO’nun özkaynakları ile sağlandı.

Türkiye’nin sondaj gemi filosunda yer alan Fatih, Yasal ve Yavuz 6. jenerasyon ultra derin deniz sondaj yeteneğine sahip. Gemiler, dünyanın en derin çukuru olan Mariana’dan daha derinde, 12 bin metrenin üzerinde yüksek basınç altında deniz sondajı yapabiliyor.

GEMİNİN EN ÖZELİ ABDÜLHAMİD HAN

Türkiye’nin filosuna yeni kattığı Abdülhamid Han Sondaj Gemisi ise 7. Jenerasyon olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkıyor.

Filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak Mavi Vatan’da hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak olan gemi, çift kule ile etkin pozisyonlandırma sistemiyle göz kamaştırıyor.

KAYNAK: SABAH

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.