Emmanuel Macron, Fransa halkının güç tasarrufu yapmasını istedi

Posted by

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, işletmeleri, devlet kurumlarını ve haneleri daha fazla güç tasarrufu yapmaya çağırdı.

Macron’un daveti, Rusya’nın gaz tedarikini kesme ihtimalinin konuşulduğu ve Ukrayna’daki savaşın uzayabileceğine dair kaygıların arttığı bir devirde geldi.

“Rus gazı olmadan yönetim etmemiz gerekiyor”

Bastille Günü’yle ilgili açıklama yapan Macron, “Rusya, şimdiden gaz dağıtımını kesmeye başladı ve enerjiyi savaşta silah olarak kullanacağının bildirisini veriyor.” dedi.

Macron, “Tamamen Rus gazı olmadan yönetim etmemiz gereken bir senaryoya hazırlanmalıyız. Bu olası. Genel seferberliğe muhtaçlığımız var.” sözlerini kullandı.

Elektrik ve petrol kıtlığı senaryosu

Fransa Cumhurbaşkanı, birinci defa, Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzları sonucunda ülkesinin 1970’lere ait elektrik ve petrol kıtlığı senaryosu ile karşı karşıya olduğuna dikkati çekti.

Fransa’da bakanlar, daha evvel, ükenin nükleer güçteki gücünün, Avrupa’daki komşulara kıyasla Rusya’dan gaz ithalatına daha az bağımlı olduğu manasına geldiğini öne sürmüştü.

Kış mevsimi için stok çağrısı

Almanya, sokak ışıklarını karartmaktan yüzme havuzlarındaki ısıtmayı kısmaya kadar çeşitli atılımlarda bulunarak güç tasarrufu için çabalıyor.

Diğer taraftan Emmanuel Macron, Avrupa’nın, güç tasarrufunun yanı sıra gaz tedarikini çeşitlendirmesi ve kış mevsimi için stok yapması gerektiğini lisana getirdi.

“Yaz ve sonbahar çok güç olacak”

Macron ayrıyeten, Ukrayna’daki savaşın uzayacağına inanıyor. Bu yüzden Batılı ülkelerin, Devlet Lideri Vladimir Zelensky hükümetini ve Ukrayna ordusunu desteklemeye devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Financial Times’ın haberine nazaran, Macron, “Savaş alanında bu yaz ve sonbahar çok sıkıntı olacak.” diye ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.