Enflasyon en çok bekarları vuruyor

Posted by

Finansal açıdan yaklaşıldığında evli olmanın bekar olmaktan daha avantajlı olduğu bilinen bir gerçek. Lakin Wall Street Journal’ın haberine nazaran genç evli çiftler ve bekarlar ortasındaki para farkı, enflasyon ve yükselen konut fiyatları nedeniyle daha da genişledi.

ABD Merkez Bankası St. Louis Şubesi’nin en son datalarına nazaran, 25 ila 34 yaşları ortasındaki evli çiftlerin medyan net serveti, 2019 yılında bekar hane halklarının medyan net servetinin yaklaşık dokuz katı oldu. 2010 yılında ise evli hane halklarının medyan net servetleri yalnızca dört kat daha fazlaydı. St.Louis FED’in raporuna ve ekonomistlerin açıklamalarına nazaran, süratle yükselen enflasyon ve iki yıl süren pandeminin akabinde şimdiyse bekar bireyler daha da geride kalmaya başladı.

St. Louis FED Ekonomik Eşitlik Enstitüsü Araştırmacısı Lowell Ricketts “25-34 yaş ortası yaş bir geçiş devridir, bir hane halkı oluşumu vaktidir ve bence finansal kaynaklarınızı diğer biriyle bir ortaya getirip getiremeyeceğiniz önemlidir” diyor.

Evli beşerler da enflasyonun tesirlerini hissediyor. Fakat bir yastıkta kocayan çiftler, çoklukla iki kişilik gelire ve birikmiş varlıklarla sahip oluyor. St. Louis FED’in araştırmasına nazaran, evliler daha fazla servet birikimine ve değerli ölçüde daha az borca sahip oluyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere nazaran, servetlerin birleştirmesi, son on yılda evli çiftlere bilhassa yardımcı oldu. Çünkü birçok hane halkının serveti artan konut fiyatları ve güçlü borsa performansıyla birleşti.

Buna rağmen daha geç yaşlarda evlenme akımı yaygınlaştıkça tek başına yaşayan hanelerin sayısı da artıyor. Kelam konusu durum daha fazla bekar insanın büsbütün kendi başına birden fazla finansal zorlukla uğraş edeceği manasına geliyor. WSJ haberine nazaran, araştırma şirketi Freddie Mac’in dataları, son kırk yılda tek kişilik hanelerin sayısı neredeyse iki katına çıktığını gösteriyor. Gençlerin evlilik kararlarını ertelemesiyle birçok insan evvelki kuşakların onların yaşlarında çoktan ulaştığı amaçlara erişebilmek için uğraş eder hale geliyor.

ÇİFTLER KONUT ALMA AMACINA DAHA YAKIN

Ekonomistlere nazaran mesken sahipliği yoluyla servet inşa etmek kelam konusu olduğunda da yalnızlar daha dezavantajlı pozisyonda. Küçük bir mesken satın almak geçmişte yalnız bireyler için mümkün olsa da fiyatların yükselmesiyle bu kaideler son devirde gitgide zorlaştı. ABD’li emlak firması Redfin’in bilgilerine nazaran konut satın alınabilirlik düzeyleri 2022 yılında 1989’dan bu yana en berbat düzeylerine ulaştı. Sayılara nazaran ABD’de son iki yılda konut fiyatları yüzde 44 arttı.

BEKAR BAYANLAR EN SIKINTI DURUMDA

Evlenmeyen kadınlarsa servet üretme konusunda bekar erkeklerle karşılaştırıldığında ek zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Wall Street Journal’ın tahliline nazaran, cinsiyete dayalı fiyat farkı, üniversite mezuniyetinden üç yıl sonra genişlemeye başlıyor. Erkeklerden kıymetli ölçüde daha uzun yaşayan bayanlar ayrıyeten emeklilik yıllarını yalnız başına finanse etmek için ek baskılarla karşı karşıya kalıyor.

YALNIZLAR FELAKETLE KARŞI KARŞIYA

Bekar beşerler sıhhat yahut öteki büyük sıkıntılar nedeniyle potansiyel felaketlerle de karşı karşıya kalabilir. Evli çiftler acil durum tasarrufları ve başka finansal hazırlıklar üzerinden muhtemel darbeleri yumuşatabilirken bekarlar tıpkı takviyesi sağlayamayabilir.

Brookings Enstitüsü Aile Çalışmaları Kıdemli Araştırmacısı Isabel Sawhill evli çiftlerin avantajlarına dikkat çekerek, “Partnerinizle acil durumlar için hazırladığınız bir yol haritanız var. Sizi kurtarmaya yardım edecek birileri var. Bu çok önemli” sözlerine yer verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.