Erdoğan ile Zelenskiy arasında görüşme: ‘Garantörlüğe olumlu bakıyoruz’

Posted by

Telefon görüşmesi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy müzakereleri ele aldı. Erdoğan, garantörlük konusuna da ilkesel olarak olumlu baktıklarını söyledi.

GÜNCEL 24.04.2022 16:34

Erdoğan ile Zelenskiy arasında görüşme: ‘Garantörlüğe olumlu bakıyoruz’

Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeler ve müzakere sürecine dair konular ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, tablonun her geçen gün daha da üzücü bir hal aldığı Mariupol’de yaralı ve sivillerin tahliyesinin mutlaka sağlanması gerektiğini belirtti.

Müzakere sürecinde ellerinden gelen tüm yardımı sağlamaya, arabuluculuk dahil gereken desteği sunmaya hazır olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, garantörlük konusuna da ilkesel olarak olumlu baktıklarını dile getirdi.

GARANTÖRLÜK SİSTEMİ NEDİR?

Ukrayna NATO üyeliğinden vazgeçmenin karşılığında güvenlik garantileri talep ediyor. Bu güvenlik garantilerinin ayrıntıları henüz net değil ancak Erdoğan Türkiye’nin de garantör ülkelerden biri olabileceğini açıkladı.

Ukrayna’nın önerdiği garantör ülkeler arasında BM Güvenlik Konseyi’nin P5 olarak nitelendirilen beş daimi üyesinin (ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere) yanı sıra Türkiye, Almanya, Kanada, İtalya, Polonya ve İsrail de yer alıyor.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.