Eski Yunan Bakan’dan, Mehmet Şimşek ve Hakan Fidan açıklaması

28 Mayıs’ta gerçekleşen ikinci turdan da zaferle çıkarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine, dünyanın çok sayıda ülkesinden birçok lider ve yetkili katıldı.

Törene, Erdoğan’ın davetlisi olarak katılan isimlerden biri de Eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos oldu. Avramopoulos, ülkesine döndükten sonra törendeki izlenimlerini Yunan televizyonlarına anlattı.

“ERDOĞAN TÜRKİYE’NİN DOĞAL LİDERİ”

Erdoğan’la olan yakın ilişkileri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu döneme dayanan Avramopoulos, “Ben, Erdoğan’ın davetlisi olarak oradaydım, Erdoğan ile dostluğumuz, kokusunu yıllarca kaybetmeyen bir parfüm gibidir. Erdoğan, iyileri ile kötüleri ile Türkiye’nin doğal lideridir. Bence, siyaset sahnesinden çekilmeden önce, isminin her zaman hatırlanacağı işler yapmak istiyor” ifadelerini kullandı.

“KABİNE, TÜRKİYE’DE BİR ŞEYLERİN DEĞİŞECEĞİNE İŞARET”

Erdoğan’ın yemin töreninin oldukça çarpıcı ve görkemli olduğuna dikkati çeken Avramopoulos, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın törende bulunmasına oldukça şaşırdığını söyledi.

Törende NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in bulunmasının önemine vurgu yapan ve “NATO demek ABD demektir” yorumunda bulunan Avramopoulos, yeni kabine ile ilgili de konuştu.

Eski Yunan Bakan, “Eğitim düzeyi yüksek şahsiyetleri göreve getirdi. Erdoğan siyasetçileri bırakıp, farklı önem taşıyan şahsiyetleri görevlendirdi. Söz gelimi, Türkiye’de 2015’e kadar olan süreçte ekonomik mucizeyi başaran Mehmet Şimşek’i yeniden görevlendirdi. Kabinedeki isimler, Türkiye’de bir şeylerin değişeceğine işaret” sözleriyle Erdoğan’ın yeni kabinesine giren isimlerin anlamlı olduğunu ifade etti.

“FİDAN, ERDOĞAN’IN ÇOK GÜVENDİĞİ BİR İSİM”

Dışişleri Bakanlığı’na atanan Hakan Fidan’la ilgili de konuşan Avramopoulos, “İzlenimim, Türkiye’nin Batı’ya daha yakınlaşmasını istediği. Fidan, Erdoğan’ın çok güvendiği bir isim. Erdoğan’ın Batı’ya yönleneceği kanısındayım” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx