Fiyat artışları sonrası bakanlık frene basacak

Posted by

Mısır, ayçiçeği yağı, mercimek, şeker, buğday, arpa üzere stratejik besinler, üreticilerden uygun fiyatlarla alınarak stoklanacak. Bu sayede piyasada üreticiyi ziyan ettirecek biçimde fiyat kırılmasının önüne geçilecek. Yüksek ölçüde eser alınacağından, özel dalın piyasayı bozmasını sağlayacak kadar stok yapmasına da mani olunacak.

Böylece eserler, istediğinde piyasaya eser süren stokçuların değil, devletin elinde bekleyecek. Reyon fiyatlarının yükselmesini durduracak formda, gereksinim anlarında piyasaya sürülecek. Bu sayede besin enflasyonu da frenlenmiş olacak.

DEPOLAR TAM DOLACAK

Hükûmet, bu çerçevede birinci olarak evvelki gün Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı arpa ve buğday üreticilerine, buğday için kilogram başına 1 lira, arpa için kilogram başına 50 kuruş Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım primi dayanağı ödemeyi karara bağlamıştı. Kelam konusu takviyelerle alım süreci işlerken, TMO’nun süreksiz alım merkezleri de dâhil olmak üzere tüm bölgelerdeki alım randevularının büsbütün dolduğu belirtildi. TMO depolarının, büsbütün doldurulacağı tabir edildi. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal da daha evvel “Bütün gayemiz ve amacımız, iç piyasadan stok oluşturmak ve bunun için fiyatlandırma yapmak. TMO olarak süreksiz alım merkezleri açıyoruz. 2022 yılında mümkün olduğu kadar en yüksek rekolteyi, en yüksek stoku yurt içindeki üreticilerimizden temin etmek istiyoruz” demişti.

400 YENİ PROJE

Tarım ve Orman Bakanlığının eser stokunun yanı sıra ekilebilir tarım alanlarının artırılmasına yönelik çalışmaları da sürüyor. Edinilen bilgilere nazaran, son çalışmalarla geçen yıl nadas alanları 1,1 milyon dekar azalırken, uzun yıllardan beri azalışta olan tarla alanında 4 milyon dekar artış yaşandı. Ayrıyeten 3 milyon dekar alan ziraî üretime kazandırılarak toplam ekilen alan ölçüsü 23,4 milyon hektara yükseldi. Nadasa bırakılan 20 milyon dekar alanın üretime kazandırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği belirtilirken, üretimin artırılması gayesiyle bu yıl yaklaşık 400 projenin hayata geçirildiği öğrenildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.