Fransa’da emeklilik reformu protestoları devam ediyor: Macron’un sevdiği restoran ateşe verildi

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşını 62’ten 64’e yükselttiği reforma karşı tepkiler sokaklarda sürerken Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tercih ettiği bilinen bir restoran da ateşe verildi.

The Guardian’da yer alan habere göre, Fransa’nın çeşitli şehirlerinde hükümetin Ulusal Meclis onayı almadan kabul ettiği emeklilik reformuna karşı protestolar devam ediyor. Paris, Lyon, Nantes gibi şehirlerde protestocular ve güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığı belirtiliyor.

Başkent Paris’te protestocular Cumhurbaşkanı Macron’un 2017 seçimlerinde akşam kutlaması etkinliklerini düzenlediği bilinen bir restoranın girişini ateşe verdi.

Paris Polisi, bazı “radikal unsurların” çöpleri ateşe verdiğini, restoran yakınındaki polise saldırdığını söyledi.

Fransa’nın, Macron’un asgari emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarma planlarına karşı iki buçuk aylık protesto hareketi, cumhurbaşkanı olarak ikinci döneminin en ciddi siyasi krizi haline geldi.

Mart ortasından bu yana gösterilerin kenarlarında polis ve protestocular arasında çatışmalar başlamasına rağmen, sendikalar her hafta bir günlük ulusal grevlere ve barışçıl sokak gösterilerine öncülük ediyor. Ancak son haftalarda katılım biraz düşmüş olsa da, sendikalar Fransız halkının hareketlenmeye devam etmesi konusunda ısrar ediyor ve değişikliğin rafa kaldırılmasını talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir