Galatasaray’dan, Galatasaray Lisesi’ne atanan Fenerbahçeli müdürün açıklamasına tepki: Derhal istifa etmeli

Galatasaray’dan, Galatasaray Lisesi’ne atanan Fenerbahçeli müdürün açıklamasına tepki: Derhal istifa etmeli
Galatasaray’dan, Galatasaray Lisesi’ne atanan Fenerbahçeli müdürün açıklamasına tepki: Derhal istifa etmeli

Galatasaray Spor Kulübü, Fenerbahçeli olması nedeniyle 2019’da atanmasına tepki gösterdiği Galatasaray Lisesi Müdürü Vahdettin Engin’in, 1959 yılı öncesindeki şampiyonluklarla ilgili sözlerine karşı açıklama yaptı. “Maalesef, zaman bizi yine haklı çıkardı!..” diyen Kulüp, Engin’i istifaya çağırdı.

Galatasaray’dan, Galatasaray Lisesi’ne atanan Fenerbahçeli müdürün açıklamasına tepki: Derhal istifa etmeli

Galatasaray Spor Kulübü, 2019’da Galatasaray Lisesi’ne atanmasına tepki gösterdiği Fenerbahçeli müdür Vahdettin Engin’in ‘1959 öncesi şampiyonluklar’ ile ilgili ifadelerine sert tepki gösterdi, derhal istifa etmesi çağrısı yaptı.

Galatasaray, müdür Vahdettin Engin’in dün kullandığı ifadelerle ilgili bugün kulübün resmi sitesinden ve sosyal medya hesaplarından bir açıklama paylaştı. “Maalesef, zaman bizi yine haklı çıkardı!..” başlıklı açıklamada Kulüp, “Galatasaray Lisesi Müdürü VAHDETTİN Engin’in, dün akşam bir televizyon programında ‘1959 öncesi şampiyonluklar’ ile ilgili ifadeleri üzerine açıklama yapma gereği doğmuştur” dedi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

Maalesef, zaman bizi yine haklı çıkardı!.. pic.twitter.com/Xxkcpqhncy

— Galatasaray Spor Kulübü (@GalatasaraySK) April 5, 2021

Yönetimimiz, VAHDETTİN Engin’in Galatasaray Lisesi Müdürü olarak atanmasına karşı 7 Eylül 2019 tarihinde ‘… Galatasaray Lisemize rakip takım taraftarı bir kişinin müdür olarak atanması camiamızı derinden yaralamıştır. Başka renklere gönül vermiş bir kişinin, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu’nun sembolik de olsa doğal üyesi olması kabul edilemez. Geleneklerimize aykırı olan bu atamanın camiamızın beklentilerine uygun bir şekilde düzeltilmesini bekliyoruz.’ şeklinde bir bildiri yayınlamıştı.

Dün akşamki açıklamaları ile atanmasına karşı çıktığımız bu şahsa itirazımızın ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır.

Rakip takımın sözde şampiyonluk talebinin kabul edilmesi yönünde görüş beyan eden Galatasaray Lisesi Müdürü VAHDETTİN Engin’i derhal istifaya davet ediyoruz.

1959 yılından (62 yıl) önce Ulusal Lig statüsünde; kuralı, kaidesi, çıkması ve düşmesi olmayan, süreklilik ve düzenlilik arz etmeyen turnuvalardaki birinciliklerin Türkiye Lig’i şampiyonlukları gibi değerlendirilmesi hem hukuka hem de tarihi gerçeklere kesinlikle aykırıdır!

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”

FENERBAHÇELİ MÜDÜR NE DEMİŞTİ?

Galatasaray Lisesi Müdürü Vahdettin Engin katıldığı bir televizyon programında 1959 öncesi şampiyonluklara ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Engin konuyla ilgili, “Türkiye Futbol Birinciliği devam ederken İstanbul Ligi de devam ediyor. Türkiye Futbol Birinciliği önüne geçmiştir. Dolayısıyla bu dönemlerdeki geçerli olması gereken İstanbul şampiyonu değil, bütün organizasyon içinde rakipleriyle karşılaşıp şampiyon olan kulübün Türkiye şampiyonu olarak kabul edilmesi gerekir” demişti.

“1937’de Milli Küme başladı. Bunu tartışmak bile anlamsız. Milli Küme dediğimiz deplasmanlı lig. İstanbul Ligi’nin ilk dördü, İzmir Ligi’nin ilk ikisi, Ankara Ligi’nin ilk ikisi kendi aralarında deplasmanlı iki kez karşılaşmışlar. 1950’ye kadar bu şekilde gelinmişti” ifadelerini kullanan Engin, “Tarihçi olarak kanaatim bunları göz ardı ederek sadece 1959 ve sonrasını kabul etmek doğru gelmiyor” diye konuşmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*