Gerçek kültür varlıkları yıkıma terk ediliyor

Gerçek kültür varlıkları yıkıma terk ediliyor
Gerçek kültür varlıkları yıkıma terk ediliyor

Kültür varlığı olmadığı halde Gezi Parkı’na el koyan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Niğde’deki tarihi hamam ve camilerin restorasyonunu yıllardır tamamlamıyor. Ülkede yüzlerce eser ise yıkılmayı bekliyor.

Gerçek kültür varlıkları yıkıma terk ediliyor

HABER MERKEZİ

Kültür varlığı olmadığı halde Vakıflar Genel Müdürlüğü eliyle Taksim Gezi Parkı’nın mülkiyetine el koyan Kültür ve Turizm Bakanlığı, gerçek kültür varlıklarına sahip çıkmıyor. Bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tutmuş yüzlerce tarihi eser halen restore edilmeyi bekliyor. Bu duruma dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’deki tarihi hamam ve camilerin yıllardır tamamlanmayan restorasyon çalışmalarını Meclis gündemine taşıdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanıtlaması isteğiyle soru önergesi veren Gürer, Niğde merkezde restorasyonu 2018’den bu yana devam eden Sungurbey Camii, Bor ilçesinde 4 yıl önce iç sütunu yıkıldığı için ibadete kapatılan 6 asırlık Sultan Alaadin Camii ve 7 yıldır restorasyonu tamamlanamayan Bor Yeni Hamam’daki çalışmaların akıbetini sordu.

FİRMALAR YARIM BIRAKMIŞ

Gürer’in önergesini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Sungurbey Camii’nin 2018’de imzalanan sözleşmesinin tasfiye edildiğini, yarım kalan ikmal ihalesinin tamamlanması için 28 Ağustos 2020’de sözleşme imzalandığını, eserin restorasyon çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Bor ilçesindeki Yeni Hamam’ın ise restorasyonuna 2015’te başlandığını hatırlatan Ersoy yüklenicinin yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle Kasım 2019’da sözleşmenin feshedildiğini, eserin kalan kısmının ihale hazırlık sürecinde olduğunu kaydetti. Ersoy Bor ilçesindeki Sultan Alaaddin Camii’nin ise proje temin işinin 2019’da tamamlandığını belirterek, “Akabinde eserin restorasyonuna yönelik yaklaşık maliyeti hazırlandı, restorasyon çalışmalarına başlanabilmesi için çalışmalar sürdürülüyor” dedi.

7-8 YILDA BİLE BİTMİYOR

Bakan Ersoy’un yanıtını değerlendiren CHP’li Gürer, yüzlerce yıl önce 3-5 yılda inşa edilen ve günümüze kadar ayakta kalabilen tarihi eserlerin onarımlarının 7-8 yılda bile tamamlanamıyor olmasının düşündürücü olduğunu kaydetti. Gürer “Örneğin Bor Osmanlı Hamamı faal iken restorasyona alındı. Kullanılan hamam yıllardır kapalı kaldı. Yükleniciler işi yarım bırakıp gidiyor. Neden yüklenici işi bırakır? Bugüne kadar bu yer için ne kadar ödeme yapıldı? Ne zaman sorun aşılacak bilen yok. Bu sürecin uzamasının sorumlusu yok mu?” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*