GİZEM DOLU BİR PERİLİ EV ANLATISI “THING HEARD & SEEN”

DURUGÖRÜ MEDYUMU SWEDENBORG

Amerikalı yazar Elizabeth Brundage’in All Things Cease to Appear adlı romanından uyarlanan Her Şey Yok Olur (Things Heard & Seen), Netflix platformundaki yerini aldı. Gizemli bir tekinsiz ev anlatısı örneği olan yapım, New York’tan ayrılıp tarihi kasabaya taşınan bir ailenin başına gelen paranormal olayları konu alıyor. Başrolündeki Oscar adayı oyuncu Amanda Seyfried ve James Norton’a, Stranger Things dizisiyle yıldızı parlayan Natalia Dyer ve Oscar ödüllü aktör F. Murray Abraham eşlik ediyor. Gerilim ve gizem dolu olay örgüsü, 1980 yılında usta yönetmen Stanley Kubrick tarafından beyazperdeye uyarlanan Stephen King eseri Cinnet/The Shining’i anımsatıyor. Netflix yapımı olan filmin orijinal adı; 18. yüzyılın Da Vinci’si olarak anılan İsveçli filozof, matematikçi, mucit ve mistik Emanuel Swedenborg’un Heaven And Its Wonders And Hell: From Things Heard And Seen adlı kitabından geliyor. Film süresince atıflar yapılan ve karakterlerin kitabını okuduğunu gördüğümüz Swedenborg, eserlerinde öte dünyaya yaptığını iddia ettiği ruhsal seyahatleri ve spiritüel varlıkları anlatmasıyla ünlü bir durugörü medyumudur. Batı düşünce ve sanat dünyası üzerindeki etkisi; Alman felsefesinin kurucularından Immanuel Kant’tan, Arthur Schopenhauer, Goethe, Balzac, Dostoyevski ve Analitik psikolojinin kurucusu ve derinlik psikolojisinin üç büyük kurucusundan birisi olan Carl Gustav Jung’a varıncaya kadar uzanan derin bir panteon çizer. Korku ve dram türü severlerin beğeniyle izleyeceği Things Heard & Seen, sizleri sırlar ve gizemlerle dolu amansız bir dünyaya doğru yolculuğa çıkartacak.

FİLMİN KONUSU

New York’ta yaşayan George ve Catherine Claire adlı genç çift, Manhattan’dan ayrılıp tarihi bir kasabaya taşınır. Yeni hayatına alışmaya başlayan Catherine, hem kocasının hem de yeni evinin uğursuz sırlar taşıdığını öğrenir. 

Shari Springer Berman ve Robert Pulcini’nin yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncuları arasında; Amanda Seyfried, James Norton, Natalia Dyer, F. Murray Abraham, Ana Sophia Heger, Charlotte Maier, Kristin Griffith, Ben Graney ve Molly Jobe yer alıyor.

ÖLÜMÜN GÖLGESİ VADİSİ

George Claire karakteri, profesörlük yaptığı üniversiteye kabul edilirken; Emanuel Swedenborg’un, 19. yüzyılın önde gelen Amerikalı manzara ressamı George Inness üzerindeki etkisi hakkında yazdığı makale işi almasını sağlar. Film süresince ressamın eserleri gösterilirken Ölümün Gölgesi Vadisi (The Valley of the Shadow of Death) adlı tablosu da bu görseller arasında yerini alır. Filmin kapalı bir anlatıma sahip olan final sahnesinde George karakterinin, bu tablonun çarpıtılmış bir versiyonunda kaderiyle yüzleştiğini ve akıbetinin de belirsizliğe doğru yelken açtığı gösteriliyor. Doğaüstü korku türündeki bir perili ev anlatısı olan Things Heard & Seen, paranormal olayların ve hayaletlerin kol gezdiği bir gerilim yapımı.

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir