Hedasi Barajı krizi, çözümden uzak

Etiyopya, Sudan ve Mısır arasında krize neden olan Hedasi Barajı faaliyetleriyle ilgili uzlaşma talepleri Addis Ababa hükümeti tarafından reddediliyor. Hartum yönetimi yasal süreç başlatmaya hazırlanıyor.

Hedasi Barajı krizi, çözümden uzak

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Etiyopya’yla Sudan arasında geçen yıldan bu yana süregelen Hedasi Barajı krizi aşılamıyor. Sudan hükümetinin söz konusu barajın anlaşma yapılmadan doldurulması halinde yasal işlem başlatacağını duyurmasının ardından Etiyopya hükümeti geri adım atmayacaklarını açıkladı.

Sudan Sulama Bakanı Yaser Abbas, önceki gün yaptığı açıklamada Etiyopya’nın Mısır’ın da katılacağı bir üçlü zirve teklifini red

dettiğini açıkladı. Abbas, “Mavi Nil üzerinde bir mega baraj doldurma planlarının sürdürülmesi halinde sessiz kalmayacağız” açıklaması yaptı.

Etiyopya hükümeti yetkilileri ise Sudan’dan gelen reste karşılık baraj inşaatının planlandığı tarihlerde yapılacağını duyurdu. Başbakan Abiy Ahmed’in başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu’nca yapılan yazılı açıklamada, “Barış karşıtı grupları destekleyerek ülkeyi yok etmeyi amaçlayan bu planlar, bizi büyük meydan okumayla tanıştıracak olsa da Etiyopya’ya üstün gelmeyecek” ifadeleri kullanıldı. Etiyopya, 19 Haziran’da Sudan ve Mısır yönetimleri ile anlaşmaya varılamaması durumunda Nil suları üzerindeki hakkı olan su miktarı ile barajı doldurmaya başlayacağını duyurmuştu. Nil sularından yıllık yüzde 55,5 milyar metreküp suyun azalacağından endişe eden Mısır, söz konusu bölgenin “ulusal güvenlik” meselesi olduğunu kaydederek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne başvurmuştu. Etiyopya tarafı ise söz konusu baraj faaliyetlerinin ülkenin kalkınması için elzem olduğunu savunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir