Hindistan’da ‘insanlık öldü’ dedirten karar: Gebe bayana toplu tecavüze af

Posted by

SELMAN CÖMERT

Hindistan basınında çıkan haberlere nazaran, 2002’deki Gucerat Katliamı sırasında toplu tecavüze ve cinayete karışan mahkumlar, ceza indirimi müracaatlarının eyalet hükümeti tarafından onaylanmasının akabinde hür bırakıldı.

Gucerat’ın Godhra kentinde, bilhassa Bilkis Bano toplu tecavüz davasıyla ilgili olarak ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılan 11 kişi hafta başında özgür bırakılmıştı.

Kıdemli bir bürokrat, 11 mahkumun 14 yıl mahpus yattıktan sonra af müracaatında bulunduğunu söyledi. Hindistan’da ömür uzunluğu mahpus cezaları 16 yıl, 30 yıl yahut mahkûmun vefatına kadar sürebilir, fakat bu müddet 14 yıldan evvel affedilemez.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Merkez Soruşturma Ofisi’ne (CBI) 2004 yılında davayla ilgili federal bir soruşturma yürütmesini emretti.

Toplu tecavüze uğrayan ve üç yaşındaki kızının çok sağcı Hindular tarafından öldürüldüğüne şahit olan Müslüman bayanlardan Bilkis Bano’nun olayın failleri tarafından mevt tehdidi aldığına ait şikayetleri üzerine duruşma Gucerat’tan bir öteki Hindistan eyalet mahkemesine, Maharaştra’ya devredildi.

2008 yılında davadaki 13 sanık, özel bir Merkez Soruşturma Ofisi mahkemesi tarafından hatalı bulunurken, bunlardan 11’i toplu tecavüz ve cinayetten ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırıldı.

TATLI DAĞITTILAR

Hamile bayana tecavüz edip 3 yaşındaki kızını ve ailesinden 7 kişiyi öldüren 11 kişinin cezaevinden çıktıktan sonra tatlılarla karşılanması dikkat çekti.

GUCERAT KATLİAMI’NDA NE OLDU?

2002 yılında Hindu hacıları taşıyan bir trenin yanması sonucu 59 yolcunun hayatını kaybettiği bildirilmişti. Hindu sağcı kümeler olayı istismar ederek mahallî Müslümanları suçladı ve Hindistan’ın batı eyaletinde Müslümanlara yönelik bir kıyım başlattı.

Birkaç güne yayılan şiddet, Gucerat’ta birden fazla Müslüman olmak üzere yaklaşık iki bin kişinin kesilerek, vurularak ve hatta yakılarak öldürüldüğü bir vahşete dönüştü. Olaylar, eyalet genelinde kaosa neden olurken, yüzlerce bayan Hindistan’da tecavüze, cinsel tacize ve hücuma maruz kaldı.

Dönemin başbakanı olan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Müslümanların katlanmak zorunda kaldığı şiddet ve misillemelere göz yummakla suçlandı. Modi’nin, ihlallerin kurbanları için savaşan insan hakları savunucularının gaye alınmasını durdurmak için fazla bir şey yapmadığı ileri sürüldü.

Bilkis Bano, öteki birçok bayanla birlikte Hindistan’daki geniş çaplı Müslüman zıddı ayaklanmaların kurbanları ortasındaydı. 21 yaşındaki Bano, erkekler tarafından cinsel tacize uğradığında beş aylık gebeydi. Katliam sırasında meyyit taklidi yaparak hayatını kurtarmayı başarmıştı, lakin sonunda şuurunu kaybetmişti.

Kadın cinayeti ve cinsel hücumdan karar giyen 11 erkek Bano’nun oturduğu mahalledendi.

KADIN HAKLARI ÖRGÜTLERİNDEN KARARA SERT TEPKİ

Hindistan’da bayan hakları örgütü olan All India Progressive Women’s Association (AIPWA), kelam konusu suçluları hür bırakma kararının, erkekleri savunmasız azınlıkları ve bayanları şiddetle tehdit etme konusunda teşvik ettiğini ileri süren bir bildiri yayınladı.

Hindistan Başbakanı Modi ve İçişleri Bakanı Amit Shah’ın karar hakkında yorum yapmalarını talep eden bildiride, “Katillerin ve tecavüzcülerin hatalı bulunması, Hindistan için sıra dışı bir olaydır, kural değil. Ceza indirimi, katiller ve tecavüzcüler için cezasızlık kuralını geri getirmeyi amaçlıyor mu?” tabirleri yer aldı.

TÜM HİNDİSTAN MÜSLÜMAN MECLİSİ BİRLİĞİ: İLETİ AÇIK

Tüm Hindistan Müslüman Meclisi Birliği Lideri Asaduddin Owaisi, salı günü Başbakan Narendra Modi’ye 2002 Gucerat isyanları sırasında Bilkis Bano’ya cinsel taarruzda bulunmaları ve ailesinden yedi kişiyi öldürmeleri hatasından ömür uzunluğu mahpusa çarptırılan 11 kişinin hür bırakılmasıyla ilgili tenkitte bulundu.

Owaisi, Bağımsızlık Günü konuşmasında, Başbakan Modi’nin Hintlilerden bayanların onurunu düşüren hiçbir şey yapmama kelamı vermelerini istediğini söyledi.

Owaisi, Modi’yle ilgili toplumsal medyada paylaştığı bildiride, “Nari Shakti’yi (kadınların güçlenmesine yönelik adımlar atan şahıslara Hindistan hükümeti tarafından verilen ödül) desteklemekle ilgili bir şeyler söyledi. Gucerat’ın Hindistan Halk Partisi (BJP) hükümeti tıpkı gün toplu tecavüzden karar giymiş suçluları hür bıraktı. İleti açık” sözlerini kullandı.

Owaisi basın toplantısında, “Bunu kınıyoruz. Ülke, BJP’nin bayanların güçlendirilmesine ve bayanlara hürmet gösterilmesine nasıl yalnızca kelamda hizmet verdiğini izliyor. Lakin Müslüman bayanlara gelince onları unutuyorlar” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.