İhmal bir ölüm daha getirdi

İhmal bir ölüm daha getirdi
İhmal bir ölüm daha getirdi

İhmal bir ölüm daha getirdi

Mustafa M. BİLDİRCİN

AKP’li Ankara Mamak Belediyesi’nin, “Mamak’ın uzaya açılan kapısı” olarak duyurduğu Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi’nde bir işçi, 13 Mart tarihinde üzerine devrilen iskelenin altında kalarak yaşamını yitirdi. Eşinin ihmal nedeniyle öldüğünü anlatan Sevgi Arslan, “Belediye, ‘Bizimle ilgisi” yok dedi. Patron cezasız, belediye ilgisiz kaldı” dedi. Restorasyon sürecinde olan Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi’nde 13 Mart’ta bir “kaza” yaşandı.

Edinilen bilgiye göre bir aylık iş için Gökbilim Merkezi’ndeki restorasyon çalışmalarına katılan işçi Mehmet Arslan ve Servet Y., mermer kırmak için ikinci kata çıktı. Altı metre yüksekteki iskelede dengesini kaybeden işçiler zemine düştü. İskele de bağlı olduğu iplerden kurtularak işçilerin üzerine devrildi. Demir iskelenin altında kalan işçilerden Mehmet Arslan ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Arslan, tüm müdahalelere karşın yaşamını yitirdi. Şantiyedeki keşif çalışması kapsamında hazırlanan rapor ise ihmal iddiasını kuvvetlendirdi. Raporda, olay yerinde barete rastlanmadığı, kazanın yaşandığı yerden 25 metre uzaklıktaki alanda yerde kaskların bulunduğu kaydedildi. Kazanın ardından başlatılan soruşturma sırasında gözaltına alınan inşaat şirketi sahipleri şehir dışına çıkma yasağı verilerek serbest bırakıldı.

‘BİZİMLE ALAKASI YOK’

Mehmet Arslan’ın eşi Sevgi Arslan, eşine, “Bütün malzemeleri aldım” diye imza attırıldığını ancak koruyucu ekipmanlarının işe başladıktan sonra verildiğini öne sürdü. Arslan, eşinin ölümünün de ihmalden kaynaklandığını söyledi. Kazanın ardından Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’yle görüşmek istediğini ancak ulaşamadığını ifade eden Arslan şunları kaydetti: “Belediyeden, ‘Bizimle alakası yok dediler’. Kimse benimle ilgilenmeyince belediyenin her sosyal medya paylaşımının altına eşimi ölüme götüren ihmalleri yazdım. Bunun üzerine belediye yöneticileri evime taziye ziyaretine geldi. Şantiyenin her hafta kontrol edildiğini söylediler. Ben kontrol edilmediğine eminim çünkü kontrol edilseydi bugüne kadar olan kazaların hiçbiri olmazdı.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*