İngiltere’nin gümrük maddesine Alman ve İrlandalı bakanlardan reaksiyon ‘Brexit muahedesini bozmak için hiçbir münasebet yok’

Posted by

Reuters’ın haberine nazaran İngiliz parlamentosu, İngiltere ve Kuzey İrlanda ortasındaki gümrük düzenlemelerini tek taraflı olarak değiştirecek yeni bir yasa tasarısı düzenliyor.

Yasa tasarısı, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasını onaylayan ‘Brexit’ muahedesinin da bir kısmını değiştirmeyi hedefliyor.

İngiltere, ticaret eserlerinin Kuzey İrlanda üzerinden AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti‘ne akışını önlemek için Brexit mutabakatındaki gümrük ihtiyaçlarını hafifletmenin koşul olduğunu, Başbakan Johnson ise “çek ile gerçekleştirilen ödemelerin bölgede 1998 barış mutabakatını tehdit eden tansiyonlar yarattığını” söyledi.

ALMANYA VE İRLANDA İDDİAYI REDDETTİ

Observer gazetesinde yapılan açıklamaya nazaran Almanya ve İrlanda Dışişleri Bakanları bu iddiayı reddetti.

Alman Annalena Baerbock ve İrlandalı Simon Coveney, “Yalnızca iki yıl evvel imzalanan milletlerarası bir muahedeyi tek taraflı olarak bozmanın hiçbir yasal yahut siyasi münasebeti yok” dedi.

Baerbock ve Coveney, “İngiliz hükümetini tek taraflı yaklaşımından geri adım atmaya, AB’nin gösterdiği ile birebir faydacılığı ve uzlaşmaya hazırlığı göstermeye çağırıyoruz” sözünde bulundu.

Kuzey İrlanda Protokolü Yasa Tasarısı olarak bilinen yasa, 13 Temmuz’da mecliste görüşülecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.