“İnsanlığı yok etme potansiyeline sahip!” Elon Musk, YZ hakkındaki planını açıkladı!

Tesla, SpaceX ve Twitter şirketlerinin sahibi olan Elon Musk, yapay zekânın insanlık için tehlikeleri konusunda bir kez daha uyarıyor ve popüler bir chatbot’un liberal bir önyargıya sahip olduğunu ve buna kendi yapay zekâ yaratımıyla karşı koymayı planladığını iddia ediyor.

TAMAMEN DOĞRUCU BİR YAPAY ZEKA UYGULAMASI GELİŞTİRMEK İSTİYOR

Musk, Fox News sunucusu Tucker Carlson’a Pazartesi gecesi yayınlanan bir bölümde, popüler yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’ye alternatif olarak “TruthGPT” adını verdiği ve “evrenin doğasını anlamaya çalışan maksimum doğruyu arayan bir yapay zeka” olacak bir robot yaratmayı planladığını söyledi.

Musk’a göre amaç, insanlığı anlamak isteyen bir yapay zekanın onu yok etme olasılığının daha düşük olması.

Musk ayrıca ChatGPT’nin “siyaseten doğru olmak üzere eğitilmesinden” endişe duyduğunu söyledi.

Carlson ile yaptığı iki bölümlük röportajın ilkinde Musk, yapay zekanın düzenlenmesini de savundu ve “büyük bir hayranı” olduğunu söyledi. Yapay zekayı arabalardan veya roketlerden “daha tehlikeli” olarak nitelendirdi ve insanlığı yok etme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

X AI ADINDA YAPAY ZEKA ŞİRKETİ KURMUŞTU

Nevada’da yapılan bir iş başvurusuna göre Musk, X.AI Corp adında yeni bir şirket kurdu. Nevada eyalet sekreterliğinin web sitesi, işletmenin 9 Mart’ta kurulduğunu ve Musk’ı yöneticisi ve uzun süredir danışmanı olan Jared Birchall’ı sekreter olarak listelediğini söylüyor.

Musk uzun yıllar boyunca yapay zeka konusunda güçlü görüşler dile getirmiş ve Mark Zuckerberg ve Bill Gates de dahil olmak üzere diğer teknoloji liderlerini bu alanda “sınırlı” bir anlayışa sahip oldukları gerekçesiyle reddetmiştir.

OPENAI KURUCULARINDAN BİRİYDİ

Musk, ChatGPT’nin arkasındaki girişim olan OpenAI’nin ilk yatırımcılarından biriydi ve 2015 yılında kar amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma laboratuvarı olarak kurulduğunda yönetim kurulunun eş başkanlığını yaptı. Ancak Musk bu görevi sadece birkaç yıl sürdürebildi ve San Francisco’daki girişimin Tesla’nın otomatik sürüş sistemleri kurma çalışmalarına bağladığı bir hareketle 2018’in başlarında yönetim kurulundan istifa etti.

OpenAI Şubat 2018’de yayınladığı bir blog yazısında “Tesla yapay zekaya daha fazla odaklanmaya devam ederken, bu Elon için gelecekteki potansiyel bir çatışmayı ortadan kaldıracak” dedi.

“OPENAI’IN İSMİNİ BEN BULDUM”

Carlson’a “İsmi ve konsepti ben buldum,” diyen Musk, OpenAI’nin artık Microsoft ile yakın işbirliği içinde olduğundan ve kar amacı gütmediğinden yakındı.

Musk, 2019’daki ayrılışını detaylandırarak, bunun Tesla’daki mühendislik sorunlarına odaklanma ihtiyacı ve OpenAI’nin liderleriyle bazı fikir ayrılıklarıyla da ilgili olduğunu söyledi. “Yollarımızı iyi şartlarda ayırmak daha iyi oldu” dedi.

Musk, “Tesla, OpenAI ile aynı kişiler için rekabet ediyordu ve OpenAI ekibinin yapmak istediklerinin bazılarına katılmıyordum” şeklinde bir tweet attı.

TESLA’DAKİ YAPAY ZEKANIN KAZAYA NEDEN OLDUĞU SÖYLENİYOR

Ancak Tesla’nın yapay zeka sistemlerinin kalitesiyle ilgili soru işaretleri bulunuyor. ABD güvenlik düzenleyicileri geçtiğimiz ay, Kaliforniya’da park halindeki bir itfaiye aracına çarptığında otomatik sürüş sistemi kullandığından şüphelenilen bir Tesla’nın karıştığı ölümcül bir kazayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İtfaiye aracı soruşturması, otomobil üreticisinin Autopilot sistemini kullanan Tesla’ların başka kazalara müdahale eden park halindeki acil durum araçlarına çarptığı çok sayıda örnekle ilgili olarak kurum tarafından yürütülen daha büyük bir soruşturmanın parçası. NHTSA geçtiğimiz yıl Teslalarla ilgili güvenlik sorunlarını takip etme konusunda daha agresif hale geldi ve çok sayıda geri çağırma ve soruşturma duyurmuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir