Johnson’dan itiraf: Aşıdaki başarımızın arkasında açgözlülük ve kapitalizm var

Johnson'dan itiraf: Aşıdaki başarımızın arkasında açgözlülük ve kapitalizm var
Johnson'dan itiraf: Aşıdaki başarımızın arkasında açgözlülük ve kapitalizm var

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, parti milletvekilleriyle düzenlediği kapalı bir toplantıda, “aşılama çalışmalarındaki başarımızın arkasında ‘kapitalizm’ ve ‘açgözlülük’ var” dedi.

Johnson'dan itiraf: Aşıdaki başarımızın arkasında açgözlülük ve kapitalizm var

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Muhafazakar Parti milletvekilleriyle özel bir toplantıda bir araya geldi.

Sağcı ve liberal olduğu bilinen Başbakan Johnson, milletvekillerine, aşılama çalışmalarındaki asıl başarılarının arkasında, ‘kapitalizmin’ ve ‘açgözlülüğün’ yattığını ifade etti.

BBC’nin aktardığı habere göre, Johnson, kullandığı ifadelerinin ardından sözlerini hemen geri almaya çalıştı. Toplantıda olan milletvekillerinden biri, BBC’ye verdiği demeçte, “Daha önce kimsenin ağzından çıkan bir sözü bu kadar hızlı geri almaya çalıştığını görmedim” dedi.

Milletvekili, Johnson’ın sözlerinin ardından toplantıda ‘ortalığın karıştığını ve maksadını aştığını’ belirtti.

Olayı aktaran bazı katılımcılar ise, Johnson’ın toplantıda olanlara “kullandığı sözleri ortak hafızalarından silmelerini” rica ettiğini söyledi.

İngiltere Başbakanlığı konuyla ilgili henüz açıklama yapmadı.

İNGİLTERE’DE EN AZ 28 MİLYON KİŞİ AŞI OLDU

İngiltere’de şu ana kadar en az 28 milyon kişiye aşı yapıldı. 55 milyonluk ada ülkesinde yapılan aşı nüfusun yaklaşık yarısına tekabül ediyor.

İngiltere, aşı programında Oxford-AstraZeneca ve Almanya merkezli Pfizer-BioNTech aşılarını kullanıyor.

Ülkede üretilen Oxford-AstraZeneca aşıları ise son zamanlar ciddi tartışma konusu. En son ABD’de denenen aşının etkililik oranının yüzde 79 olduğu duyurulmasına rağmen, hala birçok ülke, AstraZeneca’ların ‘kanda pıhtılaşmaya’ yol açtığı gerekçesiyle kullanımına onay vermiyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*