Kanatlıda üretim geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ocak ayında, tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 4,6, tavuk yumurtası üretimi de yüzde 1,1 azaldı.

TÜİK, bugün kümes hayvancılığı üretim rakamlarını açıkladı. TÜİK açıklamasında, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle sağlıklı veriler elde edilemediğini vurgu yapıldı. Buna ilişkin olarak açıklamada, “Deprem felaketinden etkilenen bölgelerden sağlıklı veri/bilgi elde edilememesi nedeniyle, istatistik üretim süreçlerinde geçici uygulamalar yapılmıştır. Uygulamalara ilişkin detaylar ‘Metaveri’ bölümünde yer almaktadır” denildi.

TÜİK’in tavuk eti ve yumurtası üretiminde ocak ayında gerileme olduğuna işaret eden verileri şöyle:

Bir önceki ay 201 bin 123 ton olan tavuk eti üretimi ocak ayında yüzde 4,6 azalarak 191 bin 807 ton oldu.TAVUK YUMURTASI ÜRETİMİNDEKİ GERİLEME YÜZDE 1,1 OLDU: Bir önceki ay 1 milyar 745 milyon 979 bin adet olan tavuk yumurtası üretimi ocak ayında yüzde 1,1 azalarak 1 milyar 727 milyon 224 bin adet oldu.TAVUK VE HİNDİ ETİ ÜRETİMİ BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE DE GERİLEDİ: Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre tavuk yumurtası üretimi yüzde 3,3 artarken; tavuk eti üretimi yüzde 3,8, kesilen tavuk sayısı yüzde 6 ve hindi eti üretimi yüzde 16,2 azaldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir