Kiracılar konuttan çıkmayınca kiracıların yanına taşındı

Posted by

İzmir’de yaşayan Engin Alkan, kiracılarını konuttan çıkaramayınca, kendisi kiracıların yanına taşındı. Temmuz ayından beri kiracılarıyla birlikte tıpkı meskende yaşayan Alkan, “Yıllar sonra 50 yaşında kendime bir konut satın alabildim. Fakat kendi konutumda oturmak nasip olmadı, aldığım meskende şu an konuk gibiyim” dedi.İzmir’de yaşayan Engin Alkan (50), kalacak bir yeri olmadığı için bir müddettir çalıştığı iş yerinde bulunan bir odada kalıyordu. Geçen Şubat ayında da Çeşme’de kendisine bir mesken satın aldı lakin meskende kiracı altı kişi oturduğu için meskene taşınamadı. Konutu satın aldığı kişi kiracıların, mukavelesinin 1 Nisan itibariyle biteceğini ve en geç o tarihte kiracıların çıkacağını söyledi.

ÇIKMAYA NİYETLERİ YOK

Alkan da, bir müddet daha iş yerindeki odada kalmaya karar verdi ve kiracılarına bir an evvel kendilerine yeni mesken bulmalarını iletti. Fakat kiracıları yeni bir mesken arayışına hiç girmedi. Haziran ayında da, Alkan’ın kaldığı iş yeri kapanınca, Alkan ortada kaldı. Muhakkak bir mühlet otelde kalan Alkan, yine kiracıların kapısını çaldı ve eşyalarıyla birlikte dışarıda kaldığını söyledi. Kiracıların ise çıkmaya niyeti yoktu. Kiracılar, mukavelelerinin 1 Temmuz itibariyle biteceğini ve bittikten sonra konut bulana kadar çıkmayacaklarını söyleyip, Alkan’a isterse gidip şikayetçi olması gerektiğini söylediler. Alkan da, bunun üzerine bir avukat bulup durumu anlattı. Avukat, davanın en az bir yıl süreceğini ve muahede yoluna gitmesinin daha yanlışsız olacağını söyledi. Bunun üzerine Alkan, yine kiracılarının kapısını çalıp, eşyalarıyla birlikte dışarda kaldığını, kiracıları konut bulana kadar onlarla birlikte kalıp kalamayacağını sordu. Bunun üzerine kiracıları, Alkan’ın kendileriyle kalmasına müsaade verdi.

‘BAZI AKŞAMLAR DAİMA BİRLİKTE OTURUP ÇAY İÇİYORUZ’ 

Temmuzdan beri kiracılarıyla tıpkı meskende yaşayan Alkan, yaşadığı mağduriyeti Milliyet’e anlattı. “Ev satın aldığım kişi aslında beni kandırmış. Zira kiracıların Nisan ayında konuttan çıkacağını söyledi lakin kontratları Temmuz’da bitiyormuş. Lakin kendilerine yeni konut bulmadıkları için benim konutumda kalmaya devam ettiler. Benim kaldığım iş yeri de kapanınca ortada o denli kalakaldım. Bir mühlet otelde kaldım ve kiracılara çıkmasını söyledim lakin çıkmadılar, gidip kendileri hakkında şikayetçi olabileceğimi söylediler. Şikayetçi olmam durumunda, davanın en az bir yıl uzayabileceğini öğrendim. Avukatım da, muahedeye gitmemim daha uygun olacağını söyledi.

Noter huzurunda muahedeye vardık. Üç ay içerisinde konut bulacaklar. Eylül ayına kadar kendilerine süre verdim. Eylül’de de çıkamazlarsa artık zorla tahliye ettireceğim. Zira şu an da hiç tanımadığım adamlarla birebir evdeyim. Eşyalarımın yarısı da hala bahçede duruyor. Yıllar sonra 50 yaşında kendime bir ve satın alabildim. Lakin kendi konutumda oturmak nasip olmadı, aldığım konutta şu an konuk üzereyim. Onlar kiralarını ödeyip yaşamaya devam ediyor. Ben mecburiyetten onlarla tıpkı odada kalıyorum. Zira benim de gidebileceğim bir yer yok. Şu ana kadar kendileriyle rastgele bir meşakkat yaşamadık, birtakım akşamlar daima beraber
oturup çay içiyoruz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.