KKTC Dışişleri Bakanlığından, Rum İdaresi’ne terör örgütü PKK reaksiyonu:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nde (GKRY) gerçekleştirilen askeri tatbikata terör örgütü PKK‘nın elebaşı Abdullah Öcalan‘ın yakalanmadan evvel kullandığı Rum pasaportunda ismi yer alan Lazaras Mavros‘un katılmasına reaksiyon gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Teröristbaşı Abdullah Öcalan yakalandığı vakit üstünde bulunan uydurma Rum pasaportunda ismi yer alan Lazaras Mavros, GKRY’deki askeri tatbikatta hiç çekinmeden silah tutarken uzunluk göstermiştir” tabirleri yer aldı.

Rum tarafının son devirde, papazlara silah talimi yaptırdığı da hatırlatılan açıklamada, Rumların kışkırtıcı askeri faaliyetleri kapsamındaki bu hareketi şiddetle kınandı.

Açıklamanın devamında, “Türkiye’de yıllardır binlerce kardeşimizin canına kıyan eli kanlı terör örgütü PKK’ya verilen dayanak, Rum tarafının ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur’ siyaseti güttüğünün açık bir göstergesidir. Türkiye’nin ulusal çıkarlarına ziyan vermeyi amaçlayan ve Türk düşmanlığını perçinlemek için elinden geleni yapan Rum idaresinin, barış ve huzur içinde bir gelecek inşa etme tarafındaki telaffuzlarının yalnızca samimiyetsiz sözlerden ibaret olduğu anlaşılmaktadır” değerlendirmesine yer verildi.

GKRY’nin meydan okuyan bu tavrının yalnızca bölgedeki huzur ve istikrarı bozmakla kalmadığına dikkat çekilen açıklamada, bu durumun, taraflar ortasındaki güvensizliği de derinleştirdiği söz edildi.

Açıklamada, “KKTC, Ada’daki güvenliğinin yegane koruyucusu olan ana vatan Türkiye’nin takviyesi ile Kıbrıs Türk halkının siyasi hak ve çıkarlarını muhafaza kararlılığındadır” ifadeleri de yer aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.