Londra’daki data merkezlerinin tükettiği elektrik nedeniyle konut inşa edilemiyor

Posted by

Veri merkezleri çağdaş dijital iktisadın can damarı. Lakin Londra’nın birtakım bölgelerindeki bilgi merkezlerinin varlığı inşaat firmalarının 13 yıl boyunca planlarını kısıtlayabilir. Bilhassa Londra’nın batı bölgelerindeki inşaat firmaları, data merkezlerinin şebekeden çok fazla elektrik çekmesi nedeniyle konut inşa edemiyor.

Londra’nın batısında yer alan Ealing, Hounslow ve Hillingdon üzere ilçeler Atlantik Okyanusu üzerinden Kuzey Amerika’ya uzanan fiber optik kablolara yakın olduğu için bilgi merkezleri için kıymetli bir merkez. Google, Amazon, Oracle ve Microsoft üzere birçok teknoloji devinin Londra’da bilgi merkezi bulunuyor.

Veri merkezleri iktisada sunduğu katkı yadsınamaz bir gerçek lakin tıpkı vakitte çok fazla elektrik tüketiyorlar. Bu nedenle Büyük Londra Yönetimi (GLA) inşaat firmalarını yeni yapılar üzerinde kısıtlamalar olabileceği konusunda uyardı. Büyük Londra Yönetimi ya da İngilizce ismiyle Greater London Authority, direkt Londra Belediye Başkanı ile 25 kişilik bir Londra Meclisi’nden oluşan İngiltere’nin üst seviye idare organı.

GLA’nın bu uyarısı İngiltere’de konut krizine yol açabilir. Çünkü 2017 yılında belediye lideri tarafından Büyük Londra bölgesinde her yıl 65 bin yeni konuta gereksinim duyulduğu açıklanmıştı.

Pandemi, Brexit ve yüksek enflasyon İngiltere’nin konut inşasındaki maksatlarını esasen etkilemişti.

Son olarak GLA’nın inşaat firmalarına etkilenen üç ilçe için elektrik şebeke kapasitesini artırmanın en azından on yıl sürebileceğini söylediği bildirildi.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.