Maymun çiçeği salgını uyarısı: Hacca gidenlere net ikaz

Posted by

Geçen haftalarda Türkiye’de de birinci hadiselerin çıktığı maymun çiçeği salgını ile ilgili dikkat cazibeli bir ikaz geldi.

Genelde Afrika’nın batı ve orta bölgelerindeki tropikal alanlarda görülen maymun çiçeği hastalığı son haftalarda suratını artırmaya başladı. Türkiye’de de geçen hafta tespit edilen maymun çiçeği hadiseleri hastalığın endemik olmadığı 52 ülkede kayıtlara geçti.

Şu ana kadar resmi bilgilere nazaran dünya çapında 5.700’den fazla beşerde görülen maymun çiçeği hastalığı ile ilgili dikkat cazibeli bir açıklama geldi. Covid-19 salgını hasebiyle durdurulan Hac ziyaretlerinin tekrar başladığı günlerde Suudi Arabistan’dan yetkililer açıklamalarda bulundu. Hastalığın süratle yayıldığına dikkat çeken Cizan Üniversitesi’nde vazifeli doçent hekim Abdullah Algaissi, “Bu hastalığın hava yoluyla ve havadaki partiküllerle bulaşıp bulaşmadığı şimdi bilinmiyor. Genelde cinsel temas ya da hasta kişinin yaralarına dokunarak bulaştığı biliniyor. Bu hastalık kaygı verici” dedi. Algaissi, hastalığın denetim altına alınabileceğine de dikkat çekti.

Arap uzmanlar, Hac ziyaretine gelenlerin tam aşılı ve maskeli olması gerektiğini de hatırlatırken, “Eğer bir kişi Hac ziyareti sırasında semptom gösteriyorsa çabucak kendini tecrit altına almalı. Ayrıyeten diğer beşerlerle temas etmekten kaçının” yorumunu yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.