‘Müjde’ yeni zamların habercisi

‘Müjde’ yeni zamların habercisi
‘Müjde’ yeni zamların habercisi

‘Müjde’ yeni zamların habercisi

Hüseyin ŞİMŞEK

Koronavirüs salgınından yoğun şekilde etkilenen işletmelere ve yurttaşlara yeterli desteği sunmayan iktidar, TBMM’ye sunduğu yeni ekonomi torbası ile kurumlar vergisini artırdı ve yeni zamlara kapı araladı. Ayrıca ücretsiz izne yollananlar için günlük 50 TL destek miktarı belirlendi. Teklifle ayrıca hacizli malların satışı kolaylaştırıldı.

Erdoğan’ın “müjdelediği” yeni ekonomi paketi, TBMM’ye sunuldu. Teklifle, yüzde 20 olan kurumlar vergisinin yüzde 25’e çıkarılması öngörüldü.

İktidarın bir diğer “hizmeti” ise kısa çalışma ödeneği son bulması nedeniyle ücretsiz izne yollanması beklenen on binlerce işçi için oldu. Buna göre, Nisan ve Mayıs aylarında yiyecek, içecek hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde ücretsiz izne yollanan işçiler için günlük 50 TL’ye denk düşen aylık bin 500 TL destek ödemesi yapılacak.

AKP’nin teklifindeki bir diğer düzenleme ile de hacizli mallar üçüncü kişilere elektronik ortamda satılabilecek.

CEZAEVLERİNDE ELEKTRONİK MEKTUP DÖNEMİ

Salgın hastalık sürecinde iletişim hakları kısıtlanan tutuklu ve hükümlüler için yeni bir iletişim yöntemi hayata geçirilecek. Ekonomi alanındaki torba kanun teklifine eklenen yeni düzenlemeler ile cezaevlerindeki mahpusların elektronik ortamda mektup alıp göndermelerine imkan sağlanacak. TBMM Başkanlığı’na sunulan teklifin yasalaşması durumunda, mahkumlar hem yakınlarıyla hem de avukatlarıyla elektronik ortamda iletişim kurabilecek. “E-mektup”ların bazıları istenirse saklanabilecek ancak bunlar üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılamayacak. Mahpusların avukatları ile yaptığı e-yazışmalar ise depolanamayacak ve anında imha edilecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*